Gå til indhold

PINGALA A/S

2008
Stiftet
42
Ansatte
Seneste nyheder
2. august 2018
·
TED

336831-2018: Danmark-Holbæk: Programmering av mjukvara samt rådgivning

Udbud af ERP for 3 forsyninger Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja V.2) Kontraktstilldelning V.2.1) Datum för beslut om tilldelning av kontrakt: 26/07/2018 V.2.2) Information om anbuden Antal mottagna anbud: 4 Antal anbud som mottagits från små och medelstora företag: 1 Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej V.2.3) Uppdragstagarens namn och adress
Pingala A/S
31777194 Vibeholms Allé 20,st.th Brøndby 2605 Danmark Telefon:
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Vibeholms Allé 20
2605 Brøndby
Kort fortalt
PINGALA A/S blev etableret i 2008 og har adresse i Brøndby. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 171 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
266%
Meget god
Afkastningsgrad
54%
Meget god
Soliditetsgrad
55%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
266%
Meget god
Afkastningsgrad
54%
Meget god
Soliditetsgrad
55%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2024
2025
2026
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning229.377172.144147.412--
Bruttofortjeneste171.203130.28983.184107.15695.754
Primært resultat44.34225.19010.67215.68716.917
Finansielle poster netto120-375-418521645
Resultat før skat44.46224.81410.25516.20817.562
Årets resultat35.17319.5468.52912.54613.701
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver8.3125.581--0
Materielle anlægsaktiver4966989021.1101.517
Finansielle anlægsaktiver947750828668638
Anlægsaktiver i alt9.7557.0301.7301.7782.155
Omsætningsaktiver71.90458.99243.54742.96837.764
Aktiver i alt81.65858.99245.27744.74639.920

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital45.14926.98517.38221.50917.598
Langfristet gæld7.7022.8985382.9883.232
Kortfristet gæld26.99127.96827.35720.24919.090
Passiver i alt81.65858.99245.27744.74639.920
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30