Gå til indhold

Procom A/S

1980
Stiftet
62
Ansatte
Seneste nyheder
6. maj 2021
·
Sjællands Nyheder

Formandsskifte i Frederikssund Erhverv

Annette Kobberup (formand), Morten Nyvang Voss (næstformand) og derudover Henrik Støwer Petersen, administrerende direktør Mountain Top Denmark, Mette Brink, administrerende direktør,
Amphenol Procom
, Casper Wilken, ceo SmartGuard, Stig Bergdahl, centermanager, Sillebroen Shopping, Thomas Gottlieb, direktør Anlægsgartner Gottlieb, Tom Hoel, direktør Aerobicgården samt Tina Tving Stauning (S), byrådsmedlem og formand for Teknisk udvalg og Niels Martin Viuff (K), byrådsmedlem.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Smedetoften 12
3600 Frederikssund
Kort fortalt
Procom A/S blev etableret i 1980 og har adresse i Frederikssund. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 54 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
542%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
90%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
542%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
90%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste54.79957.27354.03865.67772.532
Primært resultat10.90814.6399.80214.10115.630
Finansielle poster netto-553360-1.006-688-1.226
Resultat før skat16.87723.81415.45522.07119.709
Årets resultat14.66820.51712.14219.11216.519
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver771466548231.547
Materielle anlægsaktiver1.7139811.0361.8622.855
Finansielle anlægsaktiver76.26369.64060.82254.02149.750
Anlægsaktiver i alt78.05470.76662.51156.70754.152
Omsætningsaktiver83.23479.05467.87288.27273.024
Aktiver i alt161.288149.821130.383144.979127.176

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital144.877130.548110.03097.88897.703
Langfristet gæld----0
Kortfristet gæld15.36318.58519.56146.78129.094
Passiver i alt161.288149.821130.383144.979127.176
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31