Gå til indhold

ROTREX A/S

2000
Stiftet
11
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
c/o Rotrex A/S
Industrigrenen 13
2635 Ishøj
Kort fortalt
ROTREX A/S blev etableret i 2000 og har adresse i Ishøj. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 8,2 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af andre pumper og kompressorer.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
1259%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
89%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
1259%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
89%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste8.1718.1216.8288.13110.548
Primært resultat1.5201.870811.5373.894
Finansielle poster netto-32-12-42-128-23
Resultat før skat1.4881.858391.4093.870
Årets resultat1.1591.449291.1913.232
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver4549494949
Materielle anlægsaktiver406081101-
Finansielle anlægsaktiver309303296290284
Anlægsaktiver i alt394412425439333
Omsætningsaktiver16.79917.24217.00817.07117.474
Aktiver i alt17.19317.65417.43317.51017.807

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital15.37615.71714.76815.73915.548
Langfristet gæld483470453440411
Kortfristet gæld1.3341.4672.2111.3321.848
Passiver i alt17.19317.65417.43317.51017.807
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30