Gå til indhold

THORKILD LARSEN A/S

1969
Stiftet
11
Ansatte
Adresse
Algade 43
4000 Roskilde
Kort fortalt
THORKILD LARSEN A/S blev etableret i 1969 og har adresse i Roskilde. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 13 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af andre elektroniske og elektriske ledninger og kabler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
Likviditetsgrad
173%
God
Afkastningsgrad
10%
God
Soliditetsgrad
45%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
173%
God
Afkastningsgrad
10%
God
Soliditetsgrad
45%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste13.04110.20411.2968.10114.490
Primært resultat4.6702.6063.769-3184.888
Finansielle poster netto-840-1.261-1.561-1.102-567
Resultat før skat3.8311.3452.208-1.4194.321
Årets resultat2.9861.0481.754-1.1473.369
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver1.5234632664351.118
Materielle anlægsaktiver403306427619354
Finansielle anlægsaktiver212212212212212
Anlægsaktiver i alt2.1399829051.2661.685
Omsætningsaktiver43.92848.67954.35558.14863.647
Aktiver i alt46.06749.66155.26059.41465.332

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital20.69819.91818.87017.11521.362
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld25.36929.74336.39042.29943.970
Passiver i alt46.06749.66155.26059.41465.332
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30