Gå til indhold
Annonce
Esbjerg For abonnenter

Mens nogle politikere pukler, kan andre tage den med ro til samme løn: Politikere i tyndt udvalg ønsker flere opgaver og færre foredrag

Da de nye politiske udvalg blev født ved indgangen til den nye byrådsperiode, blev der også rokeret rundt på arbejdsbyrderne. Ændringerne har medført, at Klima & Miljøudvalget har meget få politiske sager at træffe beslutninger om - og i stedet må fylde tiden op med eksempelvis foredrag om en sjælden humlebi. Alligevel får de det samme i løn som politikere i travle udvalg. Nu efterlyser de flere opgaver - og har blikket rettet mod Plan og Byudvikling.
Alex Sørensen og Anders Rohr Jørgensen, begge Venstre, sidder i Klima & Miljøudvalget (øverst) sammen med udvalgsformand Jørgen Ahlquist (S) nederst til venstre. Arbejdsmængden er til at overskue - til gengæld er der meget travlt i Plan & Byudvikling, som Henning Ravn (V) nederst til højre er formand for. Collagefotos: Tue Sørensen.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce