Gå til indhold
Annonce
Esbjerg For abonnenter

Nicklas faldt 5 meter ned i voldsom ulykke - så kollapsede hans liv: Det begyndte med én pille mod smerterne – nu skyder han sig med heroin

Hvordan bliver en helt almindelig dreng pludselig hardcore misbruger? For Nicklas Wind tog det tæt på et år. Han var vvs’er og godt på vej til at udleve sine drømme, da han kom ud for en alvorlig arbejdsulykke. Det blev begyndelsen på et forfærdeligt mareridt, som avisen her kan fortælle om. Det er historien om at svigte sin egen mor for et enkelt fix. Om at få en overdosis i en fremmed opgang. Om at se en god ven dø på sin sofa. Og om et system, der ikke hjælper, uanset hvor hårdt man rækker ud.
Nicklas Wind begyndte med at tage opioider efter en ulykke, der skete, mens han var vvs-lærling. Han udviklede et misbrug, der tog ham på tværs af landet og af forskellige stoffer, deriblandt heroin. Egentlig er han motiveret for at blive clean, men hjælpen skal han kæmpe for. Og det påvirker ham dybt. Foto: Rikke Kjær Poulsen.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce