Gå til indhold
Del kandidaten
Anja Kjærhus
Folkeskolelærer og læsevejleder
Socialdemokratiet

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg brænder for stærke fællesskaber og en inkluderende folkeskole: Foreningslivet er fundamentet i vores lokalsamfund og skaber deltagelse, udvikling og sammenhold. Jeg vil arbejde for bedre faciliteter, støtte til frivillige og tættere samarbejde mellem skole, fritid og lokalsamfund – fx en hal 3 med springgrav til TIF. Folkeskolen skal være et trygt sted med plads til alle. Flere voksne og en varieret skoledag styrker trivsel og modvirker skolevægring. Der skal mere bevægelse i undervisningen og Dansk Skoleidræt kan løfte kvaliteten. Samarbejde med foreninger og erhvervsliv skal være naturligt. Lokalt vil jeg sikre en tryggere skolevej til Østerhåbskolen i Torsted. Unge, der oplever fællesskab og frivillighed, vælger oftere velfærdsuddannelser. Jeg vil bl.a. styrke SOSU-faget og bygge bro mellem skole og arbejdsmarked. Sammen skaber vi et Horsens med stærke fællesskaber og muligheder for alle.

Tillidsposter
2020-nu · Formand for Torsted Håndboldklub · Torsted Håndbold Klub
Erhvervskarriere
2005-nu · Folkeskolelærer og læsevejleder · Langmarkskolen
Uddannelse
1915-nu · 3 moduler i diplomuddannelsen · Læsevejledning · VIA University College - Campus Aarhus
2004-nu · Folkeskolelærer · Dansk, idræt, engelsk og billedkunst · Jelling Seminarium
1
Det skal være gratis at køre med bybus i Horsens.
2
Der skal etableres en omfartsvej nord om Horsens.
3
Der skal etableres en ny, stor hal ved Forum Horsens.
4
Der skal anlægges flere kommunale parkeringspladser i Horsens midtby
5
Ældre på plejehjem skal have ret til et gratis bad om dagen.
6
Horsens Kommune skal bruge færre kommunale kroner på at støtte kulturlivet
7
Det skal være muligt at få en deltidsplads i Horsens Kommunes daginstitutioner.
8
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
9
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
10
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
11
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
12
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
13
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
14
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
15
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
16
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
17
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
18
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
19
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
20
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Anja Kjærhus uddyber:
Solceller skal placeres på tage af eksisterende bygninger/erhvervsbygninger
21
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
22
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
23
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
24
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
25
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
26
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
27
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.