Gå til indhold
Del kandidaten
Christian Mutwa Christensen
Støttekontaktperson og mentor
Socialistisk Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg vil kæmpe for dem der selv har svært ved det. Vores socialt og psykisk udsatte, vores ældre og handikappede samt vores børn. Via mit arbejde som støttekontaktperson og mentor er jeg dagligt i kontakt med nogle af kommunens mest socialt og psykisk udsatte borgere. Jeg er også i daglig kontakt med de instanser der gør deres bedste for at hjælpe dem fx Borgerservice, Visitationen, Jobcenter, politi, sygehus, rusmiddelcentret, regional- og lokalpsykiatrien, Hjemme- og Sygeplejen samt mange andre. Jeg ved derfor hvor det går godt og hvor der er plads til forbedringer. Jeg oplever desværre meget ofte at systemet kan være utroligt svært at navigere i, hvis man i forvejen ikke har det godt, og mangler enten overskud eller viden om hvordan man fx søger om hjælp til tandpleje eller hvordan man kommer i gang med en udredning for psykisk sygdom. Derfor vil jeg i Byrådet kæmpe for at alle kan få den hjælp de har brug for. Og at dem der skal hjælpe har de bedst mulige værktøjer dertil.

Politisk karriere
2021-nu · Bestyrelsesmedlem i Aabenraa partiforening
2023-nu · Formand Aabenraa Partiforening
2026-nu · Byrådsmedlem Aabenraa Kommune
2021-2023 · Partiforeningssekratær
Tillidsposter
2020-2021 · Bestyrelsesformand · Nygade Børnehave Aabenraa
2019-2020 · Bestyrelsesnæstformand · Nygade Børnehave Aabenraa
1
Planerne om et byggeri i det midlertidige byrum i Nørreport skal fortsætte
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Området fungerer pt. rigtig godt som bypark og eventplads. Det kan man godt videreudvikle på.
2
Aabenraa Kommune skal hæve niveauet for en værdig ældrepleje
3
Kommunen bør koncentrere dens tilskud på færre og større events i stedet for at give tilskud til mange mindre events
4
Aabenraa Kommune skal fortsætte planerne om at bruge 40 millioner kroner på at bygge et nyt stort museum på Kilen, som samlet koster omkring 200 millioner kroner.
5
Aabenraa skal afsætte flere penge til grøn energi i fremtiden
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Aabenraa skal være Danmarks førende kommune indenfor grøn energi.
6
Der skal bruges penge på at udvikle gågaden, da der er for mange tomme butikslokaler
7
Politikerne skal have fokus på at udvikle tilbud som uddannelse, boliger og kulturtilbud til de unge
8
Diskussionen om hotel-og lejlighedsbyggeriet Hvalen ved fjorden viste, at Aabenraa skal få lavet en helhedsplan for, hvordan byen skal udvikle sig
9
Aabenraa mangler et samlingspunkt, og politikerne bør prioritere udviklingen af sådan et i de næste fire år
10
Aabenraa Kommune er den dyreste kommune i Sønderjylland, når man skal have passet sit barn i daginstitution. Politikerne bør derfor prioritere at få sat prisen ned
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Vi skal først sikre reelle minimumsnormeringer i alle kommunens daginstitutioner, og gerne mere.
11
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
12
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
13
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
14
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
For mig er det både og! Jeg vil ikke nedprioritere nogle børn, da alle har ret til en god og tryk skolegang. Jeg vil hellere nedprioritere andre områder, som fx sænkning af kommuneskat.
15
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Vi skal have reelle minimumsnormeringer i alle kommunens daginstruktioner, og også meget gerne mere en blot minimum. Derudover vil jeg gerne arbejde for at det også er uddannet personale, som om dette kan være svært.
16
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Jeg vil hellere give bedre mulighed for andre tiltag der kan fremme trivslen i klasserne. Som fx tolærerordning.
17
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Det er for mig både og. Altså både flere "varme hænder" og mere velfærdsteknologi. De er ikke hinandens modsætninger. Velfærdsteknologi hjælper mennesker til at klare sig selv. Og samtidig frigøres der flere "varme hænder" hvis vi bruger velfærdsteknologien på den rigtige måde.
18
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Vi må ikke begynde at inddele vores ældre i et A og B hold alt efter hvem der har råd til at betale for pleje.
19
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Selvfølgelig skal de ældre have medindflydelse på deres egen situation. Men velfærdsteknologier skal bruges netop hvor det giver mening. Fx robotstøvsugning, forudsat hjælperens tid så bliver brugt på mere nærværd med den ældre.
20
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
21
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
22
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Ikke hverken eller, men både og.
23
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Christian Mutwa Christensen uddyber:
Den grønne omstilling kommer til at koste ofre af alle. Det kan være træls i visse tilfælde. Men det er nødvendigt.
24
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
25
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
26
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
27
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
28
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
29
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
30
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.