Gå til indhold
Del kandidaten
Flemming Neperus
Kirkesanger pensionist skolelærer projektleder
Socialistisk Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg sørger og arbejder for kompromisser til fordel for hele Langeland. SF har sørget for en markant forbedring af kommunens økonomi og vil også i fremtiden højne budgetansvarligheden inden for alle forvaltningsområder. Jeg vil arbejde for at gøre Langeland Kommune til en af de bedste arbejdspladser i landet. God hjælp til at få især unge i arbejde. Et aktivt samarbejde med erhvervslivet om inklusion og integration af nye medarbejdere. Vi skal finde gode løsninger til anvendelse af overskuds elproduktion. Lokale ptx løsninger og optimering af det eksisterende elforsyningsnet. De grønne skraldespande væk fra det offentlige rum og erstattet af nedgravede affaldsøer. Bedre trafikregulering i byerne og meget mere hensyn til bløde trafikanter

Politisk karriere
2021-nu · Kommunalbestyrelsesmedlem · Langeland Kommune
2019-nu · Medlem skatteankenævnet Sydfyn og Lillebælt
Erhvervskarriere
2012-2018 · Folkeskolelærer · Langeland kommune
Uddannelse
Folkeskolelærer · Dansk, dansksprogede andetsprog, specialpædagogik · UCL
1
5. og 6. klassetrin skal rykkes tilbage til Nordskolen.
2
Der skal etableres en daginstitution på Midtlangeland med plads til over 100 børn.
3
Langeland Kommune bør samarbejde med Svendborg i børnesager.
4
Lokalpolitikerne skal gøre mere for at udvikle Nord- og Sydlangeland.
5
Der skal afsættes penge til at opgradere alle kommunens havne for at styrke turisme og erhverv.
6
Langeland Kommune skal bruge flere penge på at udvikle turismeerhvervene.
7
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
8
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
9
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
10
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
11
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
12
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
13
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
14
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
15
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
16
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
17
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
18
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
19
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
20
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
21
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
22
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
23
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
24
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
25
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
26
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.