Gå til indhold
Del kandidaten
Jan Carlsen
Selvstændig konsulent
Moderaterne

Derfor stiller jeg op til valget

Sundhedsplanen fra 2010 skal revurderes efter at regionen bliver til ØstDanmark. Jeg vil kæmpe for bevarelse af afdelinger på sygehusene i Roskilde, Holbæk, Kalundborg, Slagelse, Næstved og Nykøbing (den gamle region Sjælland) Jeg vil kæmpe for at fairness og en fornuftig fordeling af sundhedshuse og hospitaler i forhold til geografisk afstand. Sundheds reformen: - Jeg vil sikre at sundhedsrådene blive en succes og bliver gode til at fordele sundheds faciliteter mellem kommunerne - Roskilde sygehus skal være et sundhedscentrum - Borgernær sundhed - Samarb. med læge, kommunal hjemmepleje og sygehus - Sygehuse skal være lokale sundhedscentrum - Borgernær sundhed med sundhedshuse - Samarb. med læge, hjemmepleje og sygehus - Digitalt og med ny teknologi med behandling i eget hjem og videoopkald.

Politisk karriere
2025-2026 · Folketingskandidat
Tillidsposter
2007-2019 · Afdelingsformand · Lederne Østsjælland
2007-2019 · Bestyrelsesmedlem · Ledernes Hovedorganisation
Erhvervskarriere
2015-nu · Selvstændig Interims leder · Jan Carlsen Consult
2023-2024 · Folketingsmedlem Moderaterne · Folketinget
2017-2019 · Produktionschef · Ølsted · Elis
1
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
2
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
Jan Carlsen uddyber:
Vi skal ikke have brugerbetaling. Vi betaler over skatten.
3
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
Jan Carlsen uddyber:
Ny teknologi og digitalisering er fremtiden.
4
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
5
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
6
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
7
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
8
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
9
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
Jan Carlsen uddyber:
Hvis det er nødvendigt. Man kunne også bruge mere overtidsbetaling til de offentlig sygehuse for at fjerne ventelisterne
10
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
11
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
Jan Carlsen uddyber:
Regeringen har tilført flere ressourcer så det burde ikke være nødvendigt.
12
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
13
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
14
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
Jan Carlsen uddyber:
Hvis det er nødvendigt.
15
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
Jan Carlsen uddyber:
Sådankan man ikke opstille det. Kræft kan være en livsfarlig sygdom.
16
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
Jan Carlsen uddyber:
Alle skal have samme mulighed for at komme til lægen.
17
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
18
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.