Gå til indhold
Del kandidaten
Jesper Kjeldsen
Selvstændig
Socialdemokratiet

Derfor stiller jeg op til valget

Man skal stemme på mig, fordi jeg tager ansvar og får ting til at ske. Jeg er iværksætter og ved at forandring kræver hårdt arbejde. Jeg tror på politik som et håndværk ,det handler ikke om store ord, men om at lytte, handle og blive ved, til det gør en forskel. Jeg stiller op, fordi jeg vil have, at Aarhus hænger sammen. Det betyder, at vi investerer i det, der binder os sammen: vores skoler, vores lokale fællesskaber, vores kultur og vores grønne byudvikling. Jeg vil have, at både byen og oplandet mærker, at de er en del af Aarhus’ fremtid. Jeg arbejder for et Aarhus, der er grønt, trygt og retfærdigt, hvor vi passer på vores natur og grundvand, giver børn en stærk folkeskole, og hvor det er let at vælge bussen, cyklen og fællesskabet frem for bilen. Kort sagt: Stem på mig, hvis du vil have en byrådspolitiker, der tager fat, tager ansvar og bliver ved, til arbejdet er gjort.

Politisk karriere
2024-nu · Formand for Økonomi og Erhvervsudvalget
2024-nu · Politisk Ordfører
Tillidsposter
2025-nu · Bestyrelsesmedlem · Den Sociale Investeringsfond S/I
Erhvervskarriere
2022-nu · Kommunikations rådgiver · Kaospilot
Uddannelse
2010-2013 · Kaospilot
1
Aarhus Kommune bygger et nyt fodboldstadion, der er blevet meget dyrere end ventet. Hvis det fortsat bliver dyrere, bør der findes besparelser i selve projektet.
2
Lukningen af Vesterbro Torv var en god idé
Jesper Kjeldsen uddyber:
i 2035 bryder trafikken sammen i Aarhus hvis vis ikke gøre noget - Vesterbro torv er en del af løsningen.
3
Alle elever i folkeskoler i Aarhus skal tilbydes gratis, sund skolemad.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Det kommer an på hvad en enkelte skole ønsker sig. Nogle steder er det ikke madpakken der er udfordringer - det er det helt tydeligt andre steder.
4
Der bør opføres fire 220 meter høje vindmøller på Aarhus Havn ved Østhavnsvej, hvor man kører ud til Molslinjen.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Ikke nødvendigvis 220 m - men klart vi skal undersøge potentialet.
5
Aarhus Kommune skal tillade byggeri af flere højhuse? (syv etager og højere)
Jesper Kjeldsen uddyber:
Det kommer an på hvilket. At bygge høj er bæredygtigt men det er ikke et mål i sig selv.
6
Der skal bedre nomeringer (pædagoger pr. barn) i daginstitutionerne.
7
Det skal koste penge at køre bil ind i midtbyen i Aarhus.
8
Aarhus Kommune skal bruge flere penge på kultur på bekostning af andre kommunale opgaver.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Kultur er også velfærd, men finder det svært at svare på hvad vi så skal gøre mindre af. Den borgernære velfærd er stadig vigtigst for mig
9
Havneudvidelsen var en god idé.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Jeg er for at havnen kan forfølge sit forretningspotentiale, men den udvidelse vi arbejde med viste sig jo tydeligvis at være en ikke realiserbar plan.
10
Aarhus skal løse sine trængselsproblemer med mere letbane
Jesper Kjeldsen uddyber:
Jeg er åben overfor alternativer - men synes det vil være en udfordring af skifte system.
11
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Mener skatter er hvor den skal være.
12
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Man kan fint diskutere omfordeling af midler, men skatten synes jeg er på en passende niveau.
13
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Jeg er tilfreds med den betaling vi får - men det er hårdt arbejde, et ligger jeg ikke skjul på.
14
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
15
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
16
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
17
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Ja, men vi kommer ikke uden om at vi kommer til at mangle varme hænder så derfor skal vi også være åbne overfor velfærdsteknologi.
18
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
19
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
20
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
21
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Man skal kunne komme til Aarhus. Også i bil, men vi skal vende os til at parkere i p-huse og ikke nødvendigvis lige for hoveddøren.
22
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
23
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
24
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Ja, med undtagelse af idræts faciliteter og skoler.
25
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
Jesper Kjeldsen uddyber:
Vækst er mange ting - men folk flytter til Aarhus uanset hvad og derfor skal vi være klar til at tage imod dem.
26
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
27
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Det kommer jo meget an op hvem man spørger - og der er vi nok ikke de rette til at svare på et sådan spørgsmål.
28
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Vi har ingen varer fra Israel og det synes jeg heller ikke vi skal have. Men vi skal drive kommunal politik, ikke udenrigs.
29
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
30
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.
Jesper Kjeldsen uddyber:
Stærk generalisering. Mange af de ukrainere der er kommet hertil vil rigtig gerne arbejde - andre er præget af traumer og har en meget anden kultur, der gør det svært for dem at passe ind i det danske arbejdsmarked. Det gør ikke nødvendigvis en til et dårligt menneske, men kan gøre en til en belastning på vores velfærd.