Gå til indhold
Del kandidaten
Kashif Ahmad
Medlem af Købenavns Borgerrepræsentation
Radikale Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til Region Østdanmark, fordi jeg vil styrke sammenhængen mellem det lokale og det regionale Danmark. Jeg brænder for et sundhedsvæsen med kvalitet, nærhed og tryghed – uanset hvor man bor. Det betyder fokus på et stærkt hospitalsvæsen, en mere sammenhængende psykiatri og bedre mental trivsel for både børn og voksne. Jeg vil arbejde for lige adgang til hurtig og sikker diagnostik – også i det nære sundhedsvæsen. Det kræver, at vi understøtter laboratorierne og bioanalytikernes vigtige arbejde med kvalitetssikring. På den måde kan vi skabe tryghed for patienter, færre fejl og unødvendige indlæggelser, og sikre, at pengene bruges dér, hvor de gør størst gavn. Samtidig skal Region Østdanmark gå forrest med grøn mobilitet og ambitiøse klimaindsatser, der binder kommunerne sammen og gør det lettere at vælge bæredygtige løsninger i hverdagen. Jeg vil arbejde for et sundt, grønt og sammenhængende Østdanmark – til gavn for både mennesker og miljø.

Politisk karriere
2022-nu · Medlem af Københavns Borgerrepræsentation · Københavns Kommune
2024-nu · Folketingskandidat
2025-nu · Kandidat til Region Østdanmark
2013-2017 · Kommunalbestyrelsesmedlem, Hvidovre Kommune
Erhvervskarriere
Lærer og medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Uddannelse
2009-nu · Læreruddannet · KDAS
1
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
Kashif Ahmad uddyber:
Det er aldrig i orden, at der er stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne. Det er klart at der kan være forskel i form af distancen, men herudover skal det ikke accepteres.
2
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
3
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
4
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
5
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
6
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
7
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
8
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
9
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
10
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
11
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
12
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
13
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
14
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
15
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
16
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
17
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
18
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.