Gå til indhold
Del kandidaten
Malena Møller Mortensen
Socialrådgiver
Det Konservative Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

De seneste 4 år har jeg siddet i byrådet. Jeg vil gerne bruge min erfaring til at gøre vores kommune til et endnu bedre at være barn, ung og ældre. Med 12 års erfaring som socialrådgiver ved jeg, hvor vigtigt det er, at vi møder mennesker med nærvær og løsninger, der virker i praksis. Børnene er vores fremtid, og jeg vil sikre, at dagtilbud og skoler får de rammer, de behøver for at skabe både trivsel og faglighed. Familien skal have tid og fleksibilitet. Jeg vil arbejde for, at Viborg er en attraktiv kommune at bo i – både for dem, der er her, og for nye, der overvejer at flytte til. Det kræver et stærkt erhvervsliv, gode fritids- og kulturtilbud og levende lokalsamfund, uanset om man bor i midtbyen eller i de mindre byer. Jeg stiller op for at skabe et Viborg, hvor vi passer på børnene, styrker fællesskaberne og giver plads til vækst. Stem personligt – så kan jeg arbejde målrettet for at gøre visionerne til virkelighed.

Politisk karriere
2021-nu · Byrådsmedlem · Viborg Kommune
Tillidsposter
2022-nu · Bestyrelsesmedlem · Bjerringbro Friplejehjem S/I
2022-nu · Bestyrelsesmedlem · FONDEN NATURVIDENSKABERNES HUS
Erhvervskarriere
2012-nu · Socialrådgiver · Familieafdeling
Uddannelse
2014-2017 · Diplom uddannelse i udsatte børn og unge · VIA
2009-2012 · Socialrådgiver · Aalborg universitet
1
Viborg Kommune skal aktivt støtte handelslivet i Viborgs midtby, så butikslokaler ikke står tomme
2
Der er en god idé at bruge penge på en østlig omfartsvej om Viborg for at aflaste trafikken i midtbyen
3
Ældreplejen/hjemmeplejen skal overlades/sættes fri, så private aktører kan komme til.
4
Det er en god idé, at Viborg Kommune støtter lokale kulturarrangementer som Snapsting og Forever Festival med flere økonomisk
5
Den offentlige transport i kommunen fungerer godt.
6
Gamle mursten i midtbyen skal vige for nye, når der er behov for det.
Malena Møller Mortensen uddyber:
Hvis muligt, mener jeg at vi skal bevare. Vi er en historisk og gammel by, det skal vi værne om. Der kan være gode årsager til særlige tilfælde, hvor det ikke kan lade sig gøre, eller giver mening.
7
Viborg skal bære en stor del af byrden i den grønne omstilling og sige ja til solceller og vindmøller med mere rundt omkring i kommunen
8
Der er for mange skoler i Viborg Kommune
9
Betalingsparkering skal afskaffes
10
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Malena Møller Mortensen uddyber:
Jeg vil hellere se på, om vi løser nogle opgaver, vi ikke bør løse og lade være med det - eller måske gøre noget anderledes - og dermed frigive ressourcer, fremfor at sætte skatten op.
11
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
12
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
13
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Malena Møller Mortensen uddyber:
Elever skal have den hjælp de har behov for, uden at det bevirker at andre elever kommer i ringere trivsel.
14
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
Malena Møller Mortensen uddyber:
I følge beregningerne omkring minimumsnormeringer, som vi skal overholde, så har vi for få voksne omkring børnene.
15
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
16
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Malena Møller Mortensen uddyber:
Velfærdsteknologien er et supplement ind i ældreplejen, ikke en erstatning for varme hænder.
17
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
18
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
Malena Møller Mortensen uddyber:
I tilfælde af at den ældre ikke ønsker det, skal det naturligvis ikke ske. Det er den ældres private hjem.
19
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
20
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
21
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
22
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Malena Møller Mortensen uddyber:
Ikke tættere på beboelse.
23
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
24
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
Malena Møller Mortensen uddyber:
Væksten i Viborg kommune går for langsom, det skal vi have fokus på at gøre bedre. Vi har plads på de fleste skoler, til at kan rumme flere elever.
25
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
26
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
27
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
28
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
Malena Møller Mortensen uddyber:
For mig er kunst og kultur også en del af velfærden - økonomien skal gerne suppleres andet sted fra også. Men vi skal understøtte muligheden for det.
29
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.