Gå til indhold
Del kandidaten
Maria Katarina Nielsen
Erhvervskonsulent
Radikale Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

For mig er det særligt vigtigt med en stærkere psykiatri, en mere sammenhængende kollektiv transport og en grøn udvikling, der tager hensyn til klima og natur. Alt for mange mennesker oplever i dag, at psykiatrien ikke kan følge med behovet. Jeg vil arbejde for hurtigere udredning, mere nærhed i behandlingen og en stærkere indsats for forebyggelse, så psykisk sygdom behandles lige så seriøst som fysisk sygdom. Samtidig skal vi have et kollektivt transportsystem, der binder hele Sjælland bedre sammen. Det nye Region Østdanmark giver os en unik mulighed for at skabe bedre forbindelser, flere afgange og grønne løsninger, så alle – uanset hvor de bor – kan komme til uddannelse, arbejde og fritid. Endelig skal regionen være drivkraft for en bæredygtig udvikling. Vi skal sikre, at vækst og innovation går hånd i hånd med klimaansvar og respekt for naturen. Det handler både om livskvalitet i hverdagen og om at tage ansvar for kommende generationer.

Politisk karriere
2018-2022 · Formand for Opvækstudvalget
2018-2021 · Medlem af Økonomiudvalget
2018-2021 · Byrådsmedlem i Frederikssund Kommune
Erhvervskarriere
2024-nu · Erhvervskonsulent · Ballerup Kommune
2022 · Handelspraktikant · Den Danske Ambassade i Stockholm · Udenrigsministeriet
2020-2021 · Studentermedhjælper · DI Transport · DI
Uddannelse
2025-nu · Kandidat i By og Plan · Roskilde Universitet
2021-2024 · Kandidat i Samfundsfag · Københavns Universitet
2017-2021 · Bachelor i Samfundsfag · Københavns Universitet
1
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
2
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
3
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
4
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
5
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
6
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
7
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
8
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
9
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
10
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
11
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
12
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
13
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
14
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
15
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
16
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
17
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
18
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.