Gå til indhold
Del kandidaten
Maria Strunge Sørensen
Socialrådgiver
Enhedslisten

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til kommunalvalget, fordi mit hjerte brænder for at alle kan få lige adgang til den velfærd de har behov for. Lighed i social og sundhed er en mærkesag for mig. Jeg vil arbejde for, højere trivsel til børnene og bedre vilkår for lærerne i folkeskolen. Der skal bl.a. tilføres flere øremærkede midler til tolærerordninger og til specialområdet uden at der tages ressourcer/midler fra almenområdet. Mere biodiversitet og Vild med Vilje på kommunens arealer, flere cykelstier, investere i den kollektive trafik og hver gang kommunen bygger nyt og renoverer, skal det være bæredygtigt byggeri. Jeg vil arbejde for gode arbejdsvilkår til gavn for medarbejdere og borgerne og for at Favrskov kommune som arbejdsplads, tager initiativ til at igangsætte støtte til medarbejdere i forskellige livsfaser, fx ansatte som er påvirket af overgangsalderen.

Tillidsposter
2020-2021 · Tillidsrepræsentant/Fællestillidsrepræsentant · Lokalklubben Favrskov, Dansk socialrådgiverforening
Erhvervskarriere
2025-nu · Socialfaglig koordinator · Bostøtten Søren Møllers Gade · Specialområde Autisme, Region Midtjylland
2017-2025 · Socialrådgiver · Favrskov Kommune
2015-2017 · Socialrådgiver · Randers Kommune
2012-2015 · Moderator · MSP
2011-2012 · Socialrådgiver · Københavns Kommune
Uddannelse
2007-2011 · Bachelor · Socialrådgiver · VIA University Århus
1
Der bør bygges flere lejligheder og gerne i højden i Favrskov Kommunes større byer.
2
Favrskov Kommune skal i højere grad end i dag fokusere på udvikling af de mindre byer og landsbyer.
3
Der bør udbydes flere parcelhusgrunde i Favrskov Kommune
4
Det er en god idé at indføre en offentlig finansieret skolemadsordning i kommunens skoler.
5
Favrskov Kommune skal fortsat arbejde for et trinbræt til Laurbjerg
6
Der skal investeres flere penge i skole- og fritidsområdet, selvom det kræver skattestigninger.
7
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Jeg mener ikke, at der skal være højere kommuneskat på nuværende tidspunkt.
8
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
9
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
10
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Ja skolerne skal i højere grad hjælpe og styrke indsatsen til børn med særlige behov, men det må ikke ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever. Vi skal prioriterer skoleområdet, så alle børn får den hjælp og støtte de har behov for.
11
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
12
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
13
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Jeg er slet ikke imod velfærdsteknologi, men jeg tror ikke på, at det vil komme til at frigive tid til omsorgsopgaver og jeg er bekymret for, at det 'bare' vil blive en besparelse af medarbejdere. Derfor mener jeg varme hænder altid skal prioriteres.
14
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Vi må ikke skabe ulighed i social og sundhed, men skal derimod sikre, at alle ældre tilbydes den service de har behov for af kommunen, så tilkøb hos private slet ikke er nødvendig.
15
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
16
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Både genoptræning og forebyggelse skal prioriteres og her må der ikke spares. Begge dele er lige vigtige og har betydning for den enkeltes livskvalitet og samtidig er det også smartest ift. kommunens udgifter på sigt.
17
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
18
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
19
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Vi skal have solceller på de kommunale tage. Processen for projekter som disse skal være mere inddragende og tilfredsstillende for de berørte borgere end det har været hidtil.
20
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
21
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
22
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
23
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
24
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
Maria Strunge Sørensen uddyber:
Det er en mærkesag for mig og det vil jeg arbejde aktivt for. Enhedslisten har foreslået netop dette flere gange, men det er blevet nedstemt af de øvrige partier i byrådet indtil videre.
25
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
26
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.