Gå til indhold
Del kandidaten
Peder K. Hummel
Procesoperatør
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til kommunalbestyrelsen fordi, at jeg ønsker at bidrage til den fortsatte udvikling af kommunen og fordi, at jeg ønsker at have indflydelse på udviklingen. Jeg mener, at vi skal allokere flere midler til indsatsen for bosætning og arbejde meget mere målrettet. Dette er vores største udfordring. Jeg ønsker også at styrke vores børnehaver, folkeskole og ungdomsuddannelser. Kodeordet for mig er trivsel, når børn og unge skal lykkedes. Det ligger mig nært, at arbejde med dette område. Første skridt mod god trivsel i vores institutioner er, at de ansatte trives og har et godt arbejdsmiljø. En god og værdig ældrepleje er en prioritet for mig. Det gælder også handicap- og psykiatri samt de udsatte i kommunen. Jeg er meget optaget af hvordan vi kan styrke vores erhvervsliv endnu mere og også tiltrække nye jobs og virksomheder til kommunen. Jeg vil også gerne forsætte den udvikling vi ser i turismen i vores kommune, men med respekt for vores egn. Vi skal sætte høje standarder

Tillidsposter
2020-nu · Formand · HARBOØRE IDRÆTSFORENING
2025-nu · Arbejdsmiljørepræsentant · FMC Agricultural Solutions
Erhvervskarriere
2004-nu · Procesoperatør · FMC Agricultural Solutions
Uddannelse
2009-2011 · Procesoperatør · Fredericia - Middelfart Tekniske skole
1994-1996 · Salgsassistent · Dansk Supermarked
1991-1994 · Højere Handelseksamen · Lemvig Handelsskole
1
Kommunen bør investere endnu mere i turismen
Peder K. Hummel uddyber:
Turisme er en af kommunens største indtægtskilder og skaber masser af jobs. Så selvfølgelig skal vi investere mere i turisme fremmende foranstaltninger.
2
Det er nødvendigt at samle eleverne på færre skoler, når antallet af børn falder
Peder K. Hummel uddyber:
Det kommer helt an på antallet. I min optik skal der være et vist antal elever i en klasse for at denne er bæredygtig. Både af faglige, men også af sociale årsager. Omvendt ønsker jeg også at bibeholde skolerne, som de er nu, hvis det er muligt.
3
Der er plads til mange flere solceller og vindmøller i Lemvig Kommune
Peder K. Hummel uddyber:
Jeg er ikke enig i, at der er plads til mange flere solceller og vindmøller i Lemvig Kommune. Men jeg mener, at der er plads til flere, såfremt at lokalbefolkningen bakker op om disse. Og evt. får medejerskab.
4
Det er bedre at acceptere et faldende befolkningstal end at bruge store ressourcer på at bekæmpe udviklingen
Peder K. Hummel uddyber:
Det er muligt at ændre dette. Det kan man se andre steder i landet. Vi kan ikke bare give op og se på.
5
Kommunen skal i højere grad satse på at tiltrække udenlandske borgere og arbejdskraft for at fastholde befolkningstallet
Peder K. Hummel uddyber:
Andre kommuner har f. eks. stor succes med at tiltrække f. eks. tyske borgere. Men ikke kun for at fastholde befolkningstallet, men også for at tiltrække den arbejdskraft, som vore virksomheder efterspørger.
6
Det er vigtigere at satse på attraktive boligområder i Lemvig end på at holde liv i små landsbyer
7
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Peder K. Hummel uddyber:
Jeg er ikke enig i, at vi skal hæve skatterne for at øge serviceniveauet. Vi skal hele tiden bruge skatte kronerne klogere.
8
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
Peder K. Hummel uddyber:
Jeg er tilfreds med det nuværende niveau. Men skatten må ikke hæves.
9
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
Peder K. Hummel uddyber:
Det er ikke økonomisk attraktivt at sidde byrådet i dag. Det er ok, men ikke attraktivt. Og svarer ikke overens med eksponeringen og timeforbruget.
10
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Peder K. Hummel uddyber:
Vi skal jo finde løsninger, hvor vi tilgodeser begge parter. Vi skal finde den rigtige balance.
11
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
Peder K. Hummel uddyber:
Jeg ser gerne en øget normering i skole og daginstitutioner. Regeringen har også afsat penge til dette.
12
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Peder K. Hummel uddyber:
Det er vigtigt, at der ikke er for mange børn i klassen. Det skal være en prioritet.
13
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Peder K. Hummel uddyber:
De to ting udelukker ikke hinanden. AI vil de kommende år frigøre timer til administration og planlægning. Disse timer kan evt. bruges til varme hænder.
14
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
Peder K. Hummel uddyber:
Jeg tror på, at private aktører kan levere et fint serviceniveau. Også i ældreplejen.
15
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
16
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
17
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
Peder K. Hummel uddyber:
Det må vurderes fra sag til sag.
18
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
19
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Peder K. Hummel uddyber:
Lemvig kommune er højt på listen og genererer allerede meget mere strøm end vi forbruger. Jeg er ikke afvisende overfor flere VE anlæg, men det skal ske i enighed og samarbejde med lokalbefolkningen.
20
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
21
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
22
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
Peder K. Hummel uddyber:
Der er områder som jeg ikke forstår skal beskyttes aht. dyr eller planter. Områder som kunne udvikles til glæde for lokalbefolkningen.
23
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
24
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
Peder K. Hummel uddyber:
Min holdning er, at det er folketinget og regeringen, som fører landets udenrigspolitik. Kommunen laver kommunalpolitik.
25
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
26
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.
Peder K. Hummel uddyber:
Min oplevelse med de ukrainske flygtninge er, at de udgør en ressource for kommunen.