Gå til indhold
Del kandidaten
Y
Rikke Christiansen
Social og sundhedsassistent
Velfærdsdemokraterne

Derfor stiller jeg op til valget

Det er vigtigt, at se det hele menneske fysisk, psykisk og socialt. For at kunne afhjælpe og lave tidlig opsporing af sygdom. Det er ikke acceptabelt, at nogle borger havner mellem to stole fordi man har både en psykisk og somatisk sygdom. Det hele menneske skal sættes i fokus, dermed skal samarbejdet mellem afdelinger og specialer styrkes. Jeg mener, man bør nedbringe ventetiden! Jeg tror på, at det på den lange bane vil give mere sundhed for pengenden hvis det ikke nødvendig i samme omfang som i dag at henvise til private. Kritiske sygdom skal prioriteres højt, så der hurtig bliver stillet en diagnose og den livsnødvendige behandling sættes i gang. Jeg mener, at man bør kikke på behandlings garantierne og lave en omprioritering. Der er forskel i vigtigheden af en behandling og generne af sygdommen eller udfordringen.

Politisk karriere
2007-2013 · Viborg Byråd, Sociale udvalg, børn og ungdoms udvalg, Demokrati udvalget, Bevillingsnævnet, Energi Viborg, valg bestyrelsen
2006-2007 · Sammenlægning udvalg blev til Viborg Kommune
2002-2004 · Karup byråd, viceborgmester, sociale udvalget, børne og kulturudvalget
Tillidsposter
2023-nu · L-MED på Åbrinken Viborg Kommune
2024-nu · Skolebestyrelsen på Frederiks Skole
2010-2014 · Medlem af repræsentantskabet · Energi Midt
1
Det er rigtigt prioriteret, at regionen har fjernet akutlægebiler i nogle byer i Midtjylland (Grenaa, Ringkøbing og Lemvig) for at spare 24 millioner kroner årligt.
Rikke Christiansen uddyber:
Den præhospital indsats er vigtig, for at øge overlevelse og sikre at borgerne får en hurtig og sikker førstehjælp.
2
Regionen skal gøre det gratis at parkere ved hospitalerne (ifølge regionsrådsformanden koster det ca. 65 millioner kroner årligt).
3
Regionen skal have en akuttelefon-ordning som den, der er i Region Hovedstaden.
Rikke Christiansen uddyber:
Har ikke hørt de helt vilde positive historier om ordningen.
4
Regionshospitalet Horsens skal have sin egen Børneafdeling.
5
Regionen gør nok for at sikre lægedækning, også i yderområderne.
Rikke Christiansen uddyber:
De praktiserende læge er et af de vigtigste led i vores sundhedsvæsen. Det er vigtigt, at lægerne har kendskab til deres patienter for at lave en hurtig og effektiv vurdering og sætte den rigtige behandling i gang.
6
Regionen skal arbejde for bedre dækning af den kollektive trafik mellem by og land.
Rikke Christiansen uddyber:
Det er vigtigt for bosætningen i yderområderne
7
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
Rikke Christiansen uddyber:
Der skal være en hurtig responstid når det gælder ambulancer uanset hvor man bor.
8
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
9
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
Rikke Christiansen uddyber:
Det handler helt om, hvilke udfordringer patienterne har.
10
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
Rikke Christiansen uddyber:
Tænker det også handler om tilgængelighed. Samtidig skal der ikke være for langt til en skadestue uanset hvor man bor.
11
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
Rikke Christiansen uddyber:
Der skal være lige vilkår
12
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
13
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
Rikke Christiansen uddyber:
Der skal være en balance
14
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
15
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
Rikke Christiansen uddyber:
Jeg mener kan skal lave en opprioritering og vurdere om behandling garantien kan laves om. Livsnødvendige behandlinger skal altid prioteres først.
16
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
Rikke Christiansen uddyber:
Der skal være en balance
17
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
18
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
19
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
20
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
21
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
22
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
23
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
24
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.