Gå til indhold
Del kandidaten
Thomas Hammer-Jakobsen
Selvstændig
Radikale Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg vil gøre mere for sundhedsfremme og forebyggelse. Understøtte sociale fællesskaber og lette muligheder for at træffe sunde valg i hverdagen. Insistere på at alle børn trives. Jeg vil arbejde for, at vi øger indsatsen for, at vi holder os sunde. Det er bedre at forebygge end at behandle for sygdom. Det giver os flere sunde leveår og reducerer omkostninger til behandling af sygdom. Jeg vil arbejde for et bæredygtigt sundhedssystem som tilrettelægges med et helhedsperspektiv på sundhed. I Danmark har vi gode social- og sundhedsdata som kan anvendes til at udvikle bæredygtige sundhedsstrategier. Med indførelse af sundhedsråd er der skabt en organisatorisk ramme, som vi kan udnytte til at etablere en helhedsorienteret tilgang til sundhed som inkluderer sociale og adfærdsmæssige faktorer, forebyggelse og tidlig indsats. Jeg vil fordoble de ressourcer der anvendes på sundhedsfremme og forebyggelse.

Politisk karriere
Formand for Odder Radikale Venstre
Tillidsposter
2024-nu · Bestyrelsesformand · Økologiens Have
Erhvervskarriere
selvstændig
Uddannelse
Master
1
Det er rigtigt prioriteret, at regionen har fjernet akutlægebiler i nogle byer i Midtjylland (Grenaa, Ringkøbing og Lemvig) for at spare 24 millioner kroner årligt.
2
Regionen skal gøre det gratis at parkere ved hospitalerne (ifølge regionsrådsformanden koster det ca. 65 millioner kroner årligt).
3
Regionen skal have en akuttelefon-ordning som den, der er i Region Hovedstaden.
4
Regionshospitalet Horsens skal have sin egen Børneafdeling.
5
Regionen gør nok for at sikre lægedækning, også i yderområderne.
6
Regionen skal arbejde for bedre dækning af den kollektive trafik mellem by og land.
7
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
8
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
9
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
10
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
11
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
12
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
13
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
14
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
15
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
16
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
17
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
18
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
19
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
20
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
21
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
22
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
23
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
24
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.