Gå til indhold
Køb abonnement
Køb
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Køb abonnement
Køb
person
Min profil
person_outline
Log ind
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
DirekteSport
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
DirekteSport
search
Nyheder
Lokalt
expand_more
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
Nordtyskland
Sektioner
expand_more
Alarm112
Bolig og livsstil
Debat
Dødsannoncer
EfB
Erhverv
Gear
Genforeningen
Jobbasen
Kultur
Navne
Regionalt
Rejser
Speedway
Sport
Sønderjyske Fodbold
Mit indhold
DirekteSport
E-avis
Erhvervsbasen
Nyhedsbrev
Oplæste nyheder
Podcast
Spil
expand_more
Dagens Ord
Krydsord
Sudoku
Annoncering
Bestil dødsannonce
Køb annoncering
Køb native artikel
Prisliste for indhold
Se sponsoreret indhold
JydskeVestkysten
Arkiv
Det sker
Eventinfo
Kontakt redaktionen
Kontakt kundeservice
Overblik & priser
Om JydskeVestkysten
Rettelser
RSS-feeds
Skriv debatindlæg
JFM
Cookies og privatliv
Om JFM
Ophavsret
Persondatahenvendelser
Presseetik
Sådan bruger vi AI
Publicistisk regnskab
Udgivererklæring
Vilkår
Tjenester
expand_more
Avisen Danmark
Jobbasen
Eventinfo
Ugeavisen
Deal.dk
Sweetdeal.dk
Spot.dk
GulogGratis
JobDanmark
Skala.fm
VLR
Classic FM
Radio4
E-profil
close
Min profil
account_circle
Du er ikke logget ind
Køb abonnement
Log ind
Avisfordele
E-avis
Kundeservice
account_circle
Velkommen! Du er logget ind.
Selvbetjening
Avisfordele
E-avis
Selvbetjening
Log ud
Nyhedsarkiv
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Januar
Februar
Marts
April
Maj
Juni
Juli
August
September
Oktober
November
December
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Billund
08 mar. 2022 kl. 00:10
For abonnenter
Tallene går op: Elinstallatør i Vorbasse fik større overskud end året før
Udland
08 mar. 2022 kl. 00:15
Macron beskylder Putin for at være hyklerisk og kynisk
Den franske præsident kalder det useriøst, at russiske styrker vil evakuere civile ukrainere til Rusland.
Sport
08 mar. 2022 kl. 00:45
Stangspringer er langt fra færdig med verdensrekorderne
Duplantis slog mandag sin verdensrekord, men svenskeren er efter eget udsagn langt fra færdig på den front.
Udland
08 mar. 2022 kl. 01:45
Studie: Verdens største regnskov nærmer sig uoprettelig skade
Klimaforandringer, skovbrande og skovrydning har gjort det sværere for verdens største regnskov at komme sig.
Udland
08 mar. 2022 kl. 02:05
Zelenskyj hjemkalder Ukraines blå hjelme til kamp mod Rusland
Den ukrainske præsident har underskrevet et dekret, som hjemkalder soldater fra FN's fredsbevarende missioner.
Udland
08 mar. 2022 kl. 02:55
Ukraine hævder at have dræbt dekoreret russisk generalmajor
Ukrainsk militær siger, at en russisk generalmajor, der er dekoreret for sin rolle i at erobre Krim, er død.
Udland
08 mar. 2022 kl. 03:05
Zelenskyj viser sig på præsidentkontor: Jeg er ikke bange
Ukraines præsident har i en video for første gang siden Ruslands invasion vist sig på sit kontor i Kyiv.
Udland
08 mar. 2022 kl. 04:15
FN: Millioner risikerer at sulte på grund af krig i Ukraine
Stigende fødevarepriser som følge af krigen i Ukraine kan sende millioner verden over under sultegrænsen.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 04:20
HK Privat stævner Novozymes for at underbetale kvinder
Fagforbundet mener, at biotechvirksomheden Novozymes systematisk underbetaler deres kvindelige laboranter.
Indland
08 mar. 2022 kl. 04:50
Studie: Nordisk kost kan sænke kolesterol og blodsukker
Nordisk kost kan forbedre overvægtige danskeres sundhed - også uden et vægttab. Det viser nyt nordisk studie.
Varde
08 mar. 2022 kl. 04:57
Kasper forlod familie og venner som 18-årig for udlandseventyret: Her oplevede han succes, fiasko og ensomhed på kort tid
Kasper Nissen var spået til at blive det næste store angrebsnavn, og alt gik da også planmæssigt i Norge, hvor han skiftede til i 2016. Målene væltede ind, og de norske storklubber rev i ham fra alle sider. Men så skete der det, der bare ikke måtte ske. Det værste mareridt for enhver sportsudøver.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 05:02
Betjent søgte ulovligt i politiets systemer på kvinde, der optog kærestens p-plads: Nu har han fået dom for at misbruge sin stilling
En 41-årig betjent fra Sydøstjyllands Politi er nu blevet dømt for at have søgt på personoplysninger på en kvinde, som havde parkeret uden tilladelse på betjentens kærestes p-plads.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 05:04
For abonnenter
Her er dine sedler og mønter ikke gode nok: Flere store steder i Esbjerg tager ikke længere imod kontanter, selv om loven siger, at man skal
Både Tobakken, Esbjerg Streetfood og EfB er på grænsen af loven, og måske endda over, fordi man ikke længere tager imod kontanter. En dugfrisk afgørelse fra Forbrugerombudsmanden siger, at det ikke er nok at sælge værdikort, der kan bruges i boder og barer. På Tobakken har leder Jan Mols ikke umiddelbart tænkt sig at rette ind.
Indland
08 mar. 2022 kl. 05:05
Kvinder indbetaler stadig færre penge til pension end mænd
Kvinder og mænd er dog rykket tættere på hinanden de seneste 10 år. Det er en udvikling, der vil fortsætte.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 05:07
Dagligvarebutik klar til åbningsuge: - Vi er meget spændte på, om vi har været jubeloptimister eller pessimister
Ventetiden har været lang for butiksbestyreren af ABC Lavpris nye butik på Venusvej. Torsdag kan han og resten af personalet byde de første kunder indenfor. Men flere personer har allerede fået et smugkig i omgivelserne, som begynder at være fyldt op med varer.
Sport
08 mar. 2022 kl. 05:10
Zverev får betinget straf oveni bøde for raserianfald
ATP vil straffe Alexander Zverev yderligere for hans raserianfald, hvis han bryder retningslinjerne igen.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 05:15
En læser undrer sig: Hvorfor kommer der to skraldebiler på samme dag? Det kan da ikke være særlig miljøvenligt
Karl Knudsen undrer sig over, at han på samme dag får besøg af to skraldebiler - en der henter affald fra den grønne beholder, og en, der henter affald fra den sorte. Men det er der faktisk en rigtig god grund til.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 05:30
Kæmpe folkefest og storskærm: Sådan bliver Tour de France-dagene i midten af Aabenraa
Så er det sikkert og vist. Aabenraas midtby får en kæmpe folkefest, når Tour de France ruller igennem kommunen søndag den 3. juli. Kommunen har nemlig bevilget penge til flere store arrangementer, der skal skabe en festlig ramme om verdens største cykelløb. Blandt andet vil der være mulighed for at se løbet på storskærm i både Genforeningshaven og på Ringriderpladsen.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 05:34
For abonnenter
Chauffør spillede høj arabisk musik for sårbare børn: Udskældt busfirma har nu rundet 300 klager - og konkurrenterne er kommet langt bedre fra start
HB-Care modtog 292 klager i Vejle Kommune fra august til midten af december. Siden har klageantallet passeret 300. Busfirmaets forklaring har været "startvanskeligheder", men konkurrenternes kørsel har tilsyneladende fungeret langt mindre problematisk.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 05:42
Stephan har gjort lynkarriere: Sydbank opruster med 35-årig direktør i Vestjylland
Den 35-årige Stephan Madsen har gjort lynkarriere, og nu bliver han med titel af Private Banking- og Investeringsdirektør en del af områdeledelsen i Sydbanks Område Vestjylland.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 05:44
2500 Vejle-pensionister får snart mere i 'lønningsposen': Slut med modregning på grund af partnerens indkomst - 'flere vil give den en ekstra skalle'
Den 1. januar 2023 afskaffes reglen om, at samleverens eller ægtefællens indkomst fra job automatisk trækkes fra i pensionen. På landsplan får det betydning for 130.000 pensionister.
Tønder
08 mar. 2022 kl. 05:50
Hussalget i Tønder Kommune boomer: - Februar har været fuldstændig vild
Ejendomsmæglerne i kommunen fortæller om rekordhøjt salg og rekordkorte liggetider. Det er især de købelystne tyskere, der er med til at presse udviklingen i positiv retning.
Ribe Esbjerg HH
08 mar. 2022 kl. 06:00
For abonnenter
Det ser stadig yderst fornuftigt ud for Ribe-Esbjerg HH: Døren til slutspillet står i hvert fald på vid gab
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 06:00
For abonnenter
Far anklaget for vold, trusler og mishandling af sine seks børn: - De siger nogle ting, som overhovedet ikke passer
En domsmandsret er begyndt en retssag over tre dage. En 32-årig mand nægter det hele og påstår, at eks-konen har fået børnene til at komme med de alvorlige anklager.
Udland
08 mar. 2022 kl. 06:00
OVERBLIK: Sådan forløb natten til tirsdag i Ukraine-konflikten
En dræbt generalmajor, hjemkaldelse af FN-soldater og civile dødsfald. Bliv klogere på udviklingen i nat.
Sport
08 mar. 2022 kl. 06:05
For abonnenter
Bahrain-Victorious er spækket med stjerner
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 06:12
For abonnenter
'Lotte ville have grunden, så han skulle bare få det til at ske': Her er de tre centrale emner, som vil afgøre Bjerregaard-sagen
Efter knap ét års efterforskning tog Sydøstjyllands Politi mandag et nyt skridt i sagerne om eks-borgmester Jacob Bjerregaard (S). Læs med her og få et overblik over tre afgørende elementer i sagen: Grundsagen, rygterne om en affære med kommunaldirektøren og sagen om læk af fortroligt materiale.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 06:25
Se de nominerede her: Virksomheder dyster om prestigefulde erhvervspriser
Business Esbjerg uddeler ved erhvervslivets nytårskur tirsdag priser til Årets virksomhed og Årets Nye Erhvervsnavn. Se hvem der er i spil til priserne her.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 06:30
For abonnenter
Renovering af børnehave ser ud til at blive udskudt - igen igen: - Man kan overveje, om det bliver til noget
Det nye dagtilbud Børnehuset Hyllehøj ser ud til at blive forsinket, og det betyder, at også renoveringen af børnehaven Solsikken bliver udskudt igen. Maria Lund Nielsen, hvis to børn har gået i Solsikken, mener, at man burde have fundet en anden løsning.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 06:31
Opbragt socialdemokrat igen i slagsmål med borgerlige om byudvikling
Sagen om landmand Laust Bendix Jensens måske kommende udstykning af et nyt boligområde ved Rørvangen og Toftevangen i Bryndum bragte temperamentet i kog hos Socialdemokratiets Hans Erik Møller, der med opbakning fra SF igen var i slagsmål med de borgerlige i Esbjerg Byråd om byudvikling.
Sønderjyske Herrehåndbold
08 mar. 2022 kl. 06:35
Klavs Bruun Jørgensen spejder mod bunden, men blikket er forholdsvis bekymringsløst - SønderjyskE møder begge bundhold i denne uge
SønderjyskE møder de to største nedrykningskandidater i denne uge, men cheftræner Klavs Bruun Jørgensen er ikke så nervøs for nedrykningsstregen.
Sydjylland
08 mar. 2022 kl. 06:42
For abonnenter
Lokal IT-direktør har givet sine ukrainske ansatte fri med løn: På trods af krig og evakuering arbejder de fleste alligevel videre for fuld kraft
På trods af at krigen i Ukraine pågår, og esbjergensiske Thomas Sillesens medarbejdere i Ukraine er blevet fritaget for at arbejde med lønnen i behold, har de fleste valgt at knokle på. - Jeg tror, at det ligger dem nært at levere, siger esbjergensisk direktør.
Varde
08 mar. 2022 kl. 06:48
For abonnenter
Brigadegeneral: Vi giver Putin god tid til at blive færdige med sine projekter
Gang på gang er 1. Brigade kommet til kort under øvelser i Baltikum, hvor den mulige fjende har været russisk. Der mangler en kamphed i form af 44 nye Leopard 2 A7- kampvogne. Her og nu mangler Hæren tidssvarende ammunition. Der skydes med ammunition fra tiden under Korea-krigen, forklarer brigadegeneral Henrik Lyhne.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 07:00
Frivillige fra Haderslev henter krigsflygtninge: Bussen er læsset med vand, mad og autostole
Mandag klokken 17.00 sendte hjælpeorganisationen "Hjælp ukrainere i Haderslev" den første bus afsted mod den polske grænse for at hente en gruppe ukrainske flygtninge.
Sønderjyske Ishockey
08 mar. 2022 kl. 07:00
SønderjyskE afrunder grundspillet med en finale
Andenpladsen i isligaen er på spil, når SønderjyskE tager imod Herning i Vojens. Kampens vinder skal med al sandsynlighed møde Odense i slutspillet.
Billund
08 mar. 2022 kl. 07:00
Tetiana får Billund til at stå sammen om Ukraine: - Folk er så søde, jeg har slet ikke ord for det
Hver dag går Tetiana Semonait ud i sin garage og sorterer de ting, folk har doneret i løbet af dagen. Hun er nemlig initiativtager til en indsamling af ting til fordel for nødstedte mennesker i Ukraine.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 07:01
Nyudviklet og succesfuldt havneområde støtter op: Man overser potentialet i en kulturhavn i Ribe
Holbæk og Helsingør oplever stor succes med de investeringer, der er foretaget i udvikling af byernes stillestående havneområder. Koordinator i Historisk Havn Helsingør ser et stort potentiale i en kulturhavn i Ribe, og investeringen skal ses i det store perspektiv, fordi man ved at tænke på fremtiden også inkluderer fortiden.
Nordtyskland
08 mar. 2022 kl. 07:04
For abonnenter
Ukrainsk lastbilchauffør er standet på rasteplads, mens russerne har besat landsbyen, hvor hans familie bor
Flere ukrainske lastbilchauffører er strandet på rastepladser syd for grænsen og aner ikke, hvordan det går deres familier i hjemlandet.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 07:05
Sigurd Barret optræder med sønderjysk kæmpekor i Alsion
Indland
08 mar. 2022 kl. 07:05
Livskrise fik den sjove mand på en ny vej
Han havde stor succes som komiker. Men flere store nedture - herunder en spektakulær konkurs - fik Finn Nørbygaard til at skifte retning. Nu fylder han 70 år.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 07:06
For abonnenter
Fire mødre flygtede, da sirenerne gik i gang: 22-årige Alena måtte efterlade sin mand i Ukraine
Fire flygtningefamilier fra Ukraine er for nyligt flyttet ind i et hus i Gram. De er flygtet fra krigen, og nu forsøger de at få en normal hverdag op at stå. Men de føler sig stadigvæk hjælpeløse, når de kan se, hvordan krigen udvikler sig i deres hjemland.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 07:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Overskuddet svandt hos Meinfeldt & Andersen ApS i Rødekro
Kolding
08 mar. 2022 kl. 07:30
For abonnenter
Tallene er vendt: Selskab i Bønstrup fik vendt minus til plus
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 07:37
Endegyldigt slut: EfB's fanklub er blevet lukket, men det får næppe betydning for stemningen på stadion, mener EfB
Efter knap 26 år er det endegyldigt slut for Esbjerg fB's officielle fanklub Blue Knights. Ingen vil overtage formandskasketten, og nu er nøglen blevet drejet om. I EfB bliver døren holdt på klem for busture til udekampe.
Sport
08 mar. 2022 kl. 07:45
Vingegaard følte sig skidt kørende på åbningsenkeltstart
Jonas Vingegaard havde en af de dårlige dage på cyklen, da han lagde sløvt fra land i Tirreno-Adriatico.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 07:50
For abonnenter
Esbjerg V: Grønnevej 11 solgt for 1.300.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. marts 2022. Købsaftalen blev indgået 18. februar 2022.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 08:10
For abonnenter
Tallene går op: Erasmus Holding ApS fik større overskud end året før
Udland
08 mar. 2022 kl. 08:20
For abonnenter
Rugemoderskab i Ukraine
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 08:28
Nyt brætspil hylder Jelling: Byens dyreste adresse koster 40.000 Jelling-Dollars
Inspireret af matador har syvårige William og hans far Lars Frank-Larsen udviklet "Jelling Spillet", hvor du blandt andet skal passe på landbetjenten i Skovgade eller jernbaneovergangen på Fårupvej.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 08:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Fald i indtjeningen hos holdingselskab i Bov
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 08:30
For abonnenter
Regnskab klar: Holdingselskab i Rinkenæs reducerer sine røde tal noget
Navne
08 mar. 2022 kl. 08:32
For abonnenter
Livskrise fik den sjove mand på en ny vej
Han havde stor succes som komiker. Men flere store nedture - herunder en spektakulær konkurs - fik Finn Nørbygaard til at skifte retning. Nu fylder han 70 år.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 08:33
Skovrider-foredrag: Hvad der sker med skovene?
Indland
08 mar. 2022 kl. 08:40
En mand er fundet skuddræbt i en bil tæt på Aarhus
Politiet har fundet en udbrændt VW Golf Variant, ikke langt fra hvor en 21-årig mand er fundet dræbt.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 08:40
Mangel på materialer gør det dyrere at bygge ny bolig
På et år er det blevet 6,7 procent dyrere at bygge ny bolig, viser tal fra Danmarks Statistik.
Indland
08 mar. 2022 kl. 08:45
Ny sundhedsgruppe skal fordele syge og sårede fra Ukraine
Der er ikke kommet ukrainere til behandling på danske sygehuse, men ny gruppe er nedsat, så man er klar.
Varde
08 mar. 2022 kl. 08:48
For abonnenter
En tragisk baggrund: Dansk oprustning styrker Varde som garnisonskommune
Et væsentligt større forsvar i Danmark vil med stor sandsynlighed give endnu flere militære arbejdspladser i Varde Kommune. Men hvor meget er for tidligt af gisne om ifølge garnisonskommandanterne i Varde og Oksbøl.
Udland
08 mar. 2022 kl. 08:50
Mor og søn er seneste ofre i store australske oversvømmelser
Oversvømmelser i Australien sammenlignes i konsekvens med brande under den australske sommer i 2019 og 2020.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 08:50
For abonnenter
Minus blev større: Nordsøbyg A/S i Esbjerg mister store penge
Tønder
08 mar. 2022 kl. 08:50
For abonnenter
Bredebro: Søndervang 31 solgt for 651.406 kroner
Boligen har et samlet areal på 130 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 15. februar 2022.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 08:55
For abonnenter
Brørup: Tirslundvej 17 solgt for 500.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 105 kvadratmeter. Boligen, der er handlet, er bygget i 1910.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 09:02
Analyse: Lego fejrer milliard-jackpot i stilhed
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 09:04
Nyt årsskrift: Skolen med unikke mosaikker, kendt væver fra Nordals og træskulpturen, der fik sit eget guldalderdigt
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 09:05
Formidabelt rekordregnskab: Lego skovler penge hjem
Lego har i 2021 tjent 13,3 milliarder kroner. Det skyldes især en omsætning på 55,3 milliarder kroner.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Friske tal: Tab i ejendomsvirksomhed i Aabenraa
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Igen røde tal: Bilhandel i Styrtom i minus
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Handelsvirksomhed i Esbjerg N fik millionoverskud
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Har fået røde tal: Nordsøbyg Holding A/S i Esbjerg ryger fra millionoverskud til underskud
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Tallene er vendt: Minus hos Rodekær Holding ApS er blevet til overskud
Navne
08 mar. 2022 kl. 09:10
For abonnenter
Begravelser og bisættelser i Syd- og Sønderjylland
Sport
08 mar. 2022 kl. 09:15
NFL's lønloft runder milepæl på 200 millioner dollar
Efter en opbremsning i lønfesten i NFL som følge af coronapandemien kan spillerne igen se frem til stigning.
Navne
08 mar. 2022 kl. 09:18
For abonnenter
Dødsfald i Syd- og Sønderjylland
Indland
08 mar. 2022 kl. 09:20
For abonnenter
Hjælp til varmeregningen
Indland
08 mar. 2022 kl. 09:20
For abonnenter
Storpolitik og spareiver får danskere til at søge væk fra naturgassen
Skyhøje gaspriser øger efterspørgslen efter fjernvarme og varmepumper. Krigen i Ukraine og modstanden mod Putin skubber på forbrugernes ønske om at skifte.
Tønder
08 mar. 2022 kl. 09:20
For abonnenter
Bredebro: Håndværkervej 3 solgt for 1.200.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. marts 2022. Boligen har et samlet areal på 177 kvadratmeter.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 09:25
Lego buldrer derudaf: Her er de vilde tal
Lego har netop offentliggjort sit regnskab for 2021, og endnu engang har legetøjsgiganten opnået nogle vilde resultater.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 09:30
FAKTA: Her er virksomheden bag legoklodsen
Lego har en lang historie bag sig og er stadig en populær legetøjsfabrikant i hele verden.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 09:30
Bestyrelse tog fusen på Venstre-jubilar
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 09:31
Du skal se dig for på broen i morgen nat: Vejarbejde lukker broen delvist
Udland
08 mar. 2022 kl. 09:35
Ukraine: Evakuering af civile er gået i gang i to byer
Indbyggere i den ukrainske by Sumy vil tirsdag angiveligt kunne følge efter en konvoj i deres private biler.
Varde
08 mar. 2022 kl. 09:50
For abonnenter
Tallene går op: Ejendomsvirksomhed i Blåvand fik større overskud end året før
Varde
08 mar. 2022 kl. 09:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: 070266 Holding ApS i Blåvand fik millionoverskud
Varde
08 mar. 2022 kl. 09:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Butik i Blåvand fik millionoverskud
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 09:50
For abonnenter
Har fået røde tal: Et år efter millionplus må Tekstgruppen ApS se minus i øjnene
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:50
For abonnenter
Esbjerg: Skjoldsgade 101 solgt for 1.100.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 15. februar 2022. Boligen har et samlet areal på 53 kvadratmeter.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:51
Din Forsyning tager vi hensyn til økonomi og miljø
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:54
Alt skal gå rettelig til ved behandling af svinefarm
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 09:55
For abonnenter
Esbjerg: Kirkegade 110 solgt for 1.140.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. februar 2022. Boligen har et samlet areal på 72 kvadratmeter.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 09:55
For abonnenter
Fynshav: Gyden 1 solgt for 1.895.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 224 kvadratmeter. Boligen, der er handlet, er bygget i 1900.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 10:03
Mænd nægtede at have kørt 26-årig ned med vilje: En løsladt, en anden fængslet
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 10:03
Buksetyv med to lag tøj blev fanget i Føtex
Navne
08 mar. 2022 kl. 10:04
For abonnenter
Cecilie kæmper en kamp for mere kærlighed til kroppen: Drop elevatorblikket og løft hinanden op i stedet
Cecilie Madsen driver til daglig Kvinde-Min i Kolding. Her hjælper hun kvinder med at styrke deres kroppe og give den mere kærlighed.
Sport
08 mar. 2022 kl. 10:05
Nedslået Lampard beder om tålmodighed trods nedrykningsfare
Everton leverede en jammerlig indsats ude mod Tottenham, og Frank Lampard var utilfreds med hele holdet.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 10:05
Sammen med deres familier har de taget flugten fra Putins tropper: I dag tager de ukrainske flygtningebørn hul på hverdagen og starter i skole i Vejle
I første omgang begynder otte ukrainske flygtningebørn på Sct. Norberts Skole. Skolen kan ifølge skolelederen tage imod op til 25.
Billund
08 mar. 2022 kl. 10:08
To mænd kom op at toppes ved indgangen til brugs - og fik hver en bøde for at forstyrre den offentlige orden
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Nye tal offentliggjort: Underskud hos Jacla Holding ApS
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Le Kirk ApS i Hjerting er stabil: Holder fast i sit plus
Vejen
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Vejen-virksomhed tjente mindre i seneste regnskabsår
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Joma Invest Skrydstrup ApS i Skrydstrup tjente mere i seneste regnskabsår
Kolding
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i indtjeningen i Vonsild-virksomheden Vonsild Camping ApS
Kolding
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Ove Ravn Vonsild ApS tjente færre penge i seneste regnskabsår
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 10:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Damehuset Aabenraa A/S i Aabenraa fik millionoverskud
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 10:15
Incestoffer taber sag mod Vejle Kommune og skal betale næsten en halv million kroner tilbage
Jytte Jensen har tabt sin 10 år lange kamp for at få erstatning for sin barndoms traumer. Landretten finder det ikke bevist, at kommunen "tilsidesatte lovbestemte forpligtelser" i 1980'erne.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 10:25
For abonnenter
Elstrup: Skadebjergvej 4 solgt for 390.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. marts 2022. Boligen, der er handlet, er bygget i 1900.
Varde
08 mar. 2022 kl. 10:25
Pas på din varevogn: Avanceret måleudstyr forsvandt ved indbrud her
Kolding
08 mar. 2022 kl. 10:30
For abonnenter
Nyt regnskab: Ravns Camper Import ApS i Vonsild fik overskud i seneste regnskab
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 10:30
For abonnenter
De røde tal er væk: Tab i selskab i Esbjerg er blevet til plus
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 10:42
Haderslev har tjekket russiske investeringer: Skatteyderne slipper for en regning
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 10:45
Konservativ topforhandler lodret uenig med Dan Arnløv, der har kaldt forsvarsaftale for et 'klamt forsøg på at udnytte frygt'
Niels Flemming Hansen fra Vejle, der er konservativ forsvarsordfører, er ikke i tvivl om, at Danmark har brug for både Nato og et forsvarssamarbejde i EU
Varde
08 mar. 2022 kl. 10:48
Stem blandt læsernes spørgsmål: Skaber parkerede biler på trafikeret vej farlige situationer?
Hvad skal være det næste læserspørgsmål om hverdagen i Varde Kommune, som vi skal skrive om? Det kan du nu være med til at vælge ved at afgive din stemme her i artiklen.
Sport
08 mar. 2022 kl. 10:50
Uheldig Brøndby-back er ude i et år med korsbåndsskade
Kevin Mensah har for anden gang overrevet korsbåndet i samme knæ og kan se frem til en lang pause.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 10:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Rema Tip Top Danmark A/S i Kolding fik millionoverskud
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 10:50
For abonnenter
Begrænset nedgang: Polar Salmon Hjerting Laks A/S i Esbjerg fik lidt lavere overskud
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 10:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Marstrup tjente færre penge i seneste regnskabsår
Kolding
08 mar. 2022 kl. 10:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Henrik Hyldgaard ApS i Rebæk fik millionoverskud
Varde
08 mar. 2022 kl. 10:50
For abonnenter
Outrup: Dejrupvej 20 solgt for 1.460.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1870. Overtagelsesdatoen er 1. marts 2022.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 10:55
'Lad være med det,' advarer brandmand: Opladning af løbehjul slog katten ihjel og sendte en hel opgang på gaden
Aldrig i stuen og slet, slet ikke om natten, lyder rådene fra indsatsleder Jan Lehmann, efter at opladning af et løbehjul startede en brand i en boligblok. En kat omkom i røgen.
Debat
08 mar. 2022 kl. 11:02
Råoliepriser og brændstofpriser følges ikke ad
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 11:03
Hjælp til krigshærget land: Redningsudstyr er sendt fra Haderslev til Ukraine
Over 200 brandhjelme og 700 branddragter kunne de hjemlige brandværn undvære. De er nu på vej østpå.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 11:10
For abonnenter
Nye tal: Blikkenslagerfirma i Esbjerg får overskud
Kolding
08 mar. 2022 kl. 11:10
For abonnenter
Stabilt: Anlægsgartner Nygaard ApS holdt fast i et overskud
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 11:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: S. E. Aaskov Holding A/S i Haderslev fik millionoverskud
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 11:20
Løbere varmer op til verdens største cykelløb: Nu skal hunden også med
Løbet Sønderborg Forårs Tour har plads til 500 deltagere plus hunde, når løbet afvikles som optakt til Tour de France palmesøndag den 10. april.
Udland
08 mar. 2022 kl. 11:20
Litauisk telefonprojekt skal give russere ny viden om krigen
Initiativet "Call Russia" skal efter planen danne bro mellem russere uden for Rusland og russere i Rusland.
VEJLE
08 mar. 2022 kl. 11:24
For abonnenter
Hvad nu, hvis borgmesterens kone egentlig bestemmer allermest? Her er den 100 procent kvindelige magtliste
At kun otte kvinder finder vej til Magtlisten i Vejle 2022, har sat skub i tankerne på redaktionen. Er manglen på kvinder udtryk for, at kvinder generelt ikke går efter magt i deres karriere, eller er den udtryk for, at mænd bare ikke opfatter kvinder som magtfulde? På Kvindernes internationale kampdag bringer vi en alternativ magtliste.
Varde
08 mar. 2022 kl. 11:30
For abonnenter
Her er ugens seneste regnskaber fra Varde
Her kan du dykke ned i regnskaberne fra Vardes virksomheder, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Indland
08 mar. 2022 kl. 11:35
22 tidligere medlemmer af DR Pigekoret får erstatning
22 tidligere medlemmer af DR Pigekoret får udbetalt 25.000 kroner i erstatning af DR.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 11:38
Brand i kælder fik politiet til at evakuere hel boligblok: Nu er årsagen fundet
Der var hverken synlig røg eller ild udefra, men ved brand i tætbefolkede områder, rykkes der altid massivt ud. Nu er årsagen med stor sandsynlighed fundet.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 11:38
Omfattende hærværk: Entreprenørmaskiner ødelagt af fjernvarmeskum
Mandag anmeldte et entreprenørfirma en række hærværk til politiet, mens to kvinder kørte galt, da den ene ikke overholdt sin vigepligt.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 11:44
Ny ejer i charmeoffensiv efter kritik: Naboer til planetarium inviteret til møde om planer
Indehaver Michael Petersen er åben for samarbejde med alle gode kræfter og ønsker at udrydde misforståelser. Skoleklasser kan formentlig allerede komme på besøg i planetariet i dagtimerne fra efteråret.
Indland
08 mar. 2022 kl. 11:45
Kommune frifindes for ansvar i gammel incestsag
Vestre Landsret dømmer 55-årig kvinde til at betale godtgørelse for incest tilbage til kommune.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 11:48
Gasflaske stod og hvislede: Varme havde fået den til at aflaste trykket
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 11:55
For abonnenter
Stabilt: Bramming-virksomhed holdt fast i sit overskud
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 11:55
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Overskuddet skrumpede hos selskab i Bramming
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 11:55
For abonnenter
Tallene går op: Udlejningsfirma i Bramming fik større overskud end året før
Kolding
08 mar. 2022 kl. 11:55
For abonnenter
Strandhuse: Vester Alle 10 solgt for 3.200.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 11. februar 2022. Boligen, der er handlet, er bygget i 1966.
Tønder
08 mar. 2022 kl. 11:59
Efter 45 år er det slut: - Nu skal jeg nyde det
I Møgeltønder får navnet Christian Clausen nok en klokke til at ringe hos de fleste. For han har været en stor del af foreningslivet i byen. Nu stopper han som formand for forsamlingshuset efter samlet 45 år i foreningen, og dermed er det slut med det arbejde, der har fyldt, siden han var 17.
Danmark
08 mar. 2022 kl. 12:00
Ministerium vil forsøge at få danskere ud af Ukraine med bus
Udenrigsministeriet har opfordret danskere til at forlade Ukraine, men undersøger nu mulighed for evakuering.
Sport
08 mar. 2022 kl. 12:05
Fagforening vil have fodboldspillere ud af Rusland straks
Spillerforeningen er utilfreds med, at retten til at suspendere kontrakter i Rusland først gælder 10. marts.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 12:10
For abonnenter
Tallene går op: Holdingselskab i Bramming fik større overskud end året før
Varde
08 mar. 2022 kl. 12:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Indtjeningen svandt hos Hostrup Sand A/S i Ølgod
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 12:13
Kender du den hemmelige minipark midt i Fredericia? Nu skal der gøres noget ved den
Rådhushaven har det ikke for godt. Politikere vil for 150.000 kroner rydde op i det lille anlæg - og ved du for øvrigt, hvor det ligger?
Navne
08 mar. 2022 kl. 12:15
Guldbryllup
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 12:20
Krig kan tvinge Fuglsang til at stoppe malt-produktionen: Så må vi drikke andet end øl, siger direktør
Sophus Fuglsang Export-Maltfabrik står på en liste over 50 danske virksomheder, der risikerer at få kappet gassen. Direktør Claes Fuglsang tager det roligt over udsigten til, at fabrikken måske risikerer at skulle lukke for produktionen en til to måneder.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 12:22
Tre dage før flytning af museum til Gram Slot: Jernstøberiets museum udsat for hærværk og tyveri
Der har været ubudne gæster på Ribe Jernindustris museum. De har stjålet genstande fra gamle kakkelovne, som gør udstillingen værdiløs.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 12:24
Stor dansk rapper er tilbage: Niarn kommer til Aabenraa
For første gang i syv år er rapperen Niarn tilbage på koncertscenerne. Gazzværket i Aabenraa tager imod ham 26. marts.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 12:24
Forældre klagede over farlig trafik ved skole i årevis: Otte-årig skolepige kørt ned i fodgængerfelt ved skolen
Efter færdselsulykke ønsker forældre, at der kigges på trafiksikkerheden igen. Skolens ledelse drøfter sikker skolevej, men kan ikke pege på ting, der kunne have forhindret ulykken.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 12:25
For abonnenter
Esbjerg V: Sædding Strandvej 65 solgt for 3.750.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1929. Købsaftalen blev indgået 1. november 2021.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 12:30
For abonnenter
Begrænset nedgang: Realmæglerne Seeberg ApS i Sønderborg fik lidt lavere overskud
Udland
08 mar. 2022 kl. 12:35
Næsten hver 20. ukrainer er flygtet ud af landet
Den igangværende krig i Ukraine har sendt millioner på flugt. Over to millioner personer har forladt landet.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 12:37
Beredskab ledte med helikopter og både: Person er druknet i Lillebælt
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 12:40
Danske Bank har ganske lille eksponering i Rusland og Ukraine
Mens Danske Bank kender sin direkte eksponering i Rusland og Ukraine, er det noget andet med den indirekte.
Indland
08 mar. 2022 kl. 12:50
Tidligere chef i Rigspolitiet frifindes for bestikkelse
En usædvanlig sag om mulig korruption i politiets top har ført til to frifindelser i byretten.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 12:50
For abonnenter
Tallene er vendt: Underskud i taxa-virksomhed i Aabenraa er blevet til overskud
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 12:50
For abonnenter
Tilbagegang: Vigola Estate ApS i Sønderborg ramt af minus
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 12:50
For abonnenter
Felsted: Felsted Nygade 16 solgt for 1.662.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1971. Der er tale om en bolig med otte værelser.
Indland
08 mar. 2022 kl. 13:00
Drabssigtet accepterer fortsat fængsling i Mia-sag
En 36-årig mand vil ikke protestere mod at sidde bag tremmer i sag om drab på sygeplejerskestuderende.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 13:01
For abonnenter
Lego skovler penge ind – forstå det vilde regnskab i tre simple punkter
Lego tjener 13 milliarder kroner efter skat. Det kan være svært at se for sig, hvor meget det er. Vi sammenligner her Lego med andre virksomheder og forklarer, hvad der er det ekstraordinære i Legos nyligt fremlagte årsregnskab.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 13:02
Stor Esbjerg-koncern stopper al forretning i Rusland og Belarus
Blue Water Shipping stopper al forretning i Rusland og Belarus. Samtidig skriver virksomheden, at man er dybt bekymrede over Ruslands fortsatte militære aktioner i Ukraine.
Udland
08 mar. 2022 kl. 13:05
For abonnenter
Olena er med sine børn på vej til Danmark - men de vil hellere hjem
Udland
08 mar. 2022 kl. 13:05
For abonnenter
Flygtninge fra Ukraine
Udland
08 mar. 2022 kl. 13:05
For abonnenter
Tre ukrainske skæbner efter flugten til Polen
På banegården i Przemysl i Polen ankommer mange tusinde ukrainere dagligt. Her er, hvad tre af dem fortæller om deres flugt fra krigen.
Sport
08 mar. 2022 kl. 13:10
PSG tager småskadet Mbappé med til CL-brag i Madrid
Kylian Mbappé slog foden under mandagstræningen, men de første undersøgelser har været opløftende.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 13:10
For abonnenter
Begrænset nedgang: Vigola Holding ApS i Sønderborg fik lidt lavere overskud
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 13:15
Stor udskiftning i bestyrelse
Sport
08 mar. 2022 kl. 13:20
Danmarks eneste deltager ved vinter-PL er fri af corona
Adam Nybo, Danmarks eneste repræsentant ved de paralympiske vinterlege i Beijing, er testet negativ tre gange.
Indland
08 mar. 2022 kl. 13:25
Betjent nægter sexsnak til køreprøver: Min kone ville blive tosset
En i dag pensioneret politimand er tiltalt for krænkelse af 74 kvinder til køreprøver, hvor han var sagkyndig.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 13:25
For abonnenter
Esbjerg Ø: Hejmdals Alle 16 solgt for 2.550.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 143 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 1. maj 2022.
Debat
08 mar. 2022 kl. 13:27
Læserbrev: Ny genbrugsspand bliver kørt direkte på genbrugspladsen
Debat
08 mar. 2022 kl. 13:28
Vilde angreb på tidlig pension er nedladende over for almindelige arbejdere
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 13:30
For abonnenter
Tallene er vendt: Underskud i holdingselskab i Ribe er blevet til plus
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 13:30
For abonnenter
Tallene er vendt: Holdingselskab i Sønderborg fik forvandlet minus til plus
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 13:30
For abonnenter
Kom over stregen: Underskud hos Langenberg Grafisk A/S er blevet til gevinst
Kolding
08 mar. 2022 kl. 13:30
Påkørsel og harmonikasammenstød i tæt tåge: To tilskadekomne hentet med ambulance
Sport
08 mar. 2022 kl. 13:35
Tidligere Viborg-træner tiltræder i AaB onsdag
AaB og Viborg er blevet enige om en aftale, der sender Lars Friis til Aalborg straks.
Udland
08 mar. 2022 kl. 13:40
Shell siger undskyld og stopper køb af russisk olie
Det var forkert at købe olie fra Rusland i sidste uge, siger Shell og trækker sig fra markedet.
Indland
08 mar. 2022 kl. 13:40
Politiet håber på hjælp fra borgere efter drab i Viby J
Klarhed over forløb skal lede politiet på sporet af et motiv, fortæller efterforskningsleder.
Debat
08 mar. 2022 kl. 13:40
Ta' skyklapperne af
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 13:46
Nordals Kunstinitiativ nedlægger sig selv - men påskeudstillingerne fortsætter
To aktive kunstnere og en aktiv herre har arbejdet hårdt for, at traditionen med kunstudstillinger på Nordals ikke dør. Det er lykkedes at finde 20 udstillingssteder, men årets påskeudstillinger er uden bus og katalog.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 13:50
For abonnenter
Begrænset nedgang: Ejendomsudlejer i Kolding fik lidt lavere overskud
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 13:55
Dyr benzin får Skatterådet til at drøfte kørselsfradrag
På sit kommende møde vil Skatterådet drøfte, om der skal pilles ved kørselsfradrag og befordringsgodtgørelse.
Debat
08 mar. 2022 kl. 13:55
Den, man elsker, tugter man …
Debat
08 mar. 2022 kl. 13:57
Udnytter Tønder Kommune rekrutterings-muligheder?
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 13:59
Borgerservice i Aabenraa Kommune øger tilgængeligheden for hjælp til MitID
Indland
08 mar. 2022 kl. 14:05
Yderligere 15.475 PCR-prøver er coronapositive
På hospitalerne falder det samlede antal indlagte, der er testet positive for corona, med 42 til 1602.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 14:09
Børn er optaget af krigen og dumme Peter Putin: Samlede masser af soveposer, tandpasta og tæpper ind på et døgn
En femårig dreng og hans mor fik idéen til en hurtig indsamling til Ukraine i børnehaven. Putin og krigen fylder meget hos børnene, og de taler hver dag om det i Engsig Børnehave.
Danmark
08 mar. 2022 kl. 14:10
Århusiansk tv-vært bejler til Lars Løkkes nye parti
'Luksusfælden'-vært Jan Swyrtz vil gerne lege med hos Moderaterne i Østjylland.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 14:10
For abonnenter
Regnskab klar: Byggefirma i Brørup arbejder med sine røde tal
Vejen
08 mar. 2022 kl. 14:10
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Overskuddet faldt relativt meget hos Brørup-firma
Kolding
08 mar. 2022 kl. 14:10
For abonnenter
Opad igen: Underskuddet er blevet mindre i handelsvirksomhed i Nr Bjert
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 14:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Holdingselskab i Esbjerg N fik mindre i overskud
Kolding
08 mar. 2022 kl. 14:15
Prisbelønnet byggefirma klar med nyt projekt: Op til 138 rækkehuse og seniorboliger på vej i udkanten af Kolding by
Raundahl og Moesby, der står bag Koldinghave-bebyggelsen, er nu klar til at gå i gang med sit næste boligprojekt i Kolding. Politikerne vil forsøge at sikre, at en dagligvarebutik kommer med i købet.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 14:18
Øget fokus på forebyggelse af spiseforstyrrelser og selvskade
Sønderborg Kommune er netop blevet tildelt 950.000 kroner af Sundhedsstyrelsens satspuljemidler til et nyt projekt med fokus på tidlig opsporing af spiseforstyrrelser og selvskade hos børn og unge.
Team Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 14:18
For abonnenter
Estavana Polman forlod Team Esbjergs træning før tid: Få forklaringen lige her..
Det hollandske klubikon
Indland
08 mar. 2022 kl. 14:20
Psykisk syg mand dræbte underbo med knive
Retten i Glostrup dømmer tirsdag en mand til anbringelse på ubestemt tid for drab i Albertslund.
Indland
08 mar. 2022 kl. 14:20
Politimand tiltalt for 74 krænkelser fik advarsel i 2017
Betjent afviser at have talt om sex og onani under køreprøver. Han nægter krænkelser og stillingsmisbrug.
VEJLE
08 mar. 2022 kl. 14:21
Incestoffer skal betale en halv million tilbage - politikerne er splittede: 'Hvis man har advokater nok, så vinder man, og systemet har altid flest advokater'
55-årige Jytte Jensen og hendes søsters tavshed om faderens overgreb indgår i præmisserne for Vestre Landsrets frifindelse af Vejle Kommune. Nu må Jytte Jensen tilbagebetale en erstatning på flere hundrede tusinde kroner, som hun ellers havde fået fra kommunen.
Varde
08 mar. 2022 kl. 14:25
Se hvad hjælpen er, selv om baggrunden er trist: Konkret håndsrækning fra vestjysk butik til kommende flygtninge
Udland
08 mar. 2022 kl. 14:30
Kina opfordrer europæiske topledere til tilbageholdenhed
Den kinesiske præsident kalder situationen i Ukraine "bekymrende" og opfordrer samtidig til tilbageholdenhed.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Transportfirma i Ladegård tjente mere i seneste regnskabsår
Kolding
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Byggefirma i Kolding fik millionoverskud
Kolding
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Holdingselskab i Kolding fik millionoverskud
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Begrænset nedgang: Maler-firma i Esbjerg N fik lidt lavere overskud
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Ronald Nielsen Holding ApS i Esbjerg N tjente mere i seneste regnskabsår
Vejen
08 mar. 2022 kl. 14:30
For abonnenter
Tallene går op: Byggevirksomhed i Brørup fik større overskud end året før
Tønder
08 mar. 2022 kl. 14:31
Flere to-sprogede skal have sosu-uddannelse
Billund
08 mar. 2022 kl. 14:33
Grindsted bakker op om Ukraine
KLUMME
08 mar. 2022 kl. 14:35
For abonnenter
160 kilometer om dagen er skisme langt, når benzinpriserne er på himmelflugt (og når kæresten insisterer på oktan 100)
Når man dagligt pendler fra en landsby tæt på Odense til Vinding, så er de vanvittige stigninger i benzinpriserne til at mærke. Det kan man også se på de andre billister på motorvejen. Selv vil jeg nok overveje at lette lidt på speederfoden fremover.
Kultur
08 mar. 2022 kl. 14:48
Forventer 15.000 besøgende til erotisk messe: Oplev strip, erotiske foredrag og en Ladies Lounge
Henover tre dage bliver Messe C omdannet til et samlingspunkt for erotikken. 15.000 besøgende fra nær og fjern forventes at lægge vejen forbi.
Sydjylland
08 mar. 2022 kl. 14:51
Både kontakttallet og smittetilfældene vokser på landsplan: I Syd- og Sønderjylland stiger smitten i fire kommuner
Kolding
08 mar. 2022 kl. 14:55
For abonnenter
Overskuddet stiger: Salpharm Holding ApS i Kolding fik millionoverskud
Navne
08 mar. 2022 kl. 14:58
Master i it på visitkortet
Navne
08 mar. 2022 kl. 15:01
Dødsfald
Debat
08 mar. 2022 kl. 15:01
Byrådet bakker op om direktion og medarbejdere
Danmark
08 mar. 2022 kl. 15:10
Papes ungdomsparti vil kæmpe for at bevare forsvarsforbehold
Mens De Konservative på Christiansborg vil af med EU-forbehold, vil ungdomspartiet kæmpe for at bevare det.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 15:10
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Overskuddet svandt relativt meget hos ejendomsudlejer i Sydals
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 15:10
For abonnenter
Går tilbage: Ejendomsvirksomhed i Padborg går fra overskud til underskud
Sport
08 mar. 2022 kl. 15:15
Afklaring glæder ny AaB-træner: Det har været ude af mine hænder
Lars Friis har i de seneste seks uger modtaget meget sparsom information om sin egen fremtid.
Indland
08 mar. 2022 kl. 15:15
Forsvarer: Ikke spor overraskende at politichef frifindes
To kvinder frifundet for bestikkelse skyndte sig ud af retslokale. Forsvarerne fortæller, at de er lettede.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 15:20
For abonnenter
Hammelev: Hasselvej 7 solgt for 1.495.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. maj 2022. Købsaftalen blev indgået 8. februar 2022.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 15:20
For abonnenter
Esbjerg: Spangsbjerggade 22 solgt for 1.298.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 18. januar 2022. Boligen har et samlet areal på 75 kvadratmeter.
Billund
08 mar. 2022 kl. 15:21
For abonnenter
Forslag fra Tingparken-kritiker skydes ned af Bovia: - Vi begynder ikke at lave hele planen om nu
Tingparkenbeboer Steen Benedicht opfordrer Bovia til at gentænke hele renoveringen af Tingparken. Bovia har taget kritikken til efterretning, men er ikke indstillet på at lave hele planen om.
Indland
08 mar. 2022 kl. 15:25
FAKTA: Sådan skal man læse de daglige coronatal
Der bliver dagligt offentliggjort en stribe nøgletal om coronavirus. Læs her, hvad de viser.
Danmark
08 mar. 2022 kl. 15:25
Messerschmidt-sag ventes afgjort til december
Retssag mod Dansk Folkepartis formand skal føres på ny fra 16. november til 19. december.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 15:25
For abonnenter
Troldkær: Koldingvej 21 solgt for 300.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 22. februar 2022. Overtagelsesdatoen er 1. marts 2022.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Går tilbage: Holdingselskab i Kollund går fra sort til rødt
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Stabilt: Konsulentvirksomhed i Aabenraa holdt fast i et plus
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Forlystelsessted i Haderslev er konstant: Holder fast i et plus
Billund
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Stabilt: Virksomhed i Vorbasse holdt fast i sit plus
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Tribunen 2002 ApS i Haderslev tjente flere penge i seneste regnskabsår
Vejen
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Overskuddet faldt relativt meget i Holm's Anlægsgartneri ApS i Rødding
Kolding
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Adsbøll Service A/S tjente mindre i seneste regnskabsår
Vejen
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Sådan ser tallene ud: Her er ugens regnskaber fra Vejens virksomheder
Her kan du gå på opdagelse i Vejens virksomheders regnskaber, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 15:30
For abonnenter
Her er ugens bolighandler i Vejen
Her kan du læse alt om ugens nye bolighandler i Vejen. Hvis du vil have et dybere kig ned i dit områdes boligmarked, kan du gå på opdagelse i Danmarks bedste database over lokale bolighandler på www.jv.dk/bolighandler
Annoncørbetalt indhold
08 mar. 2022 kl. 15:32
Føler du dig stresset?
VEJLE
08 mar. 2022 kl. 15:43
Tyskerne havde låst et par hundrede russiske krigsfanger inde på Vejle Havn: Staklerne stank voldsomt og var så slatne som 'halvvisne rabarberblade'
Kolding
08 mar. 2022 kl. 15:50
For abonnenter
Overskuddet stiger flere gange: Holdingselskab i Kolding tjente flere penge i seneste regnskabsår
Tønder
08 mar. 2022 kl. 15:50
For abonnenter
Kom over stregen: Højer Hus Aps i Højer gik fra underskud til overskud
Varde
08 mar. 2022 kl. 15:50
For abonnenter
Lønne: Søndervang 57 solgt for 1.065.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 60 kvadratmeter. Købsaftalen blev indgået 19. februar 2022.
Sport
08 mar. 2022 kl. 15:55
Formstærk Mads Pedersen spurttriumferer i Paris-Nice
Den danske eksverdensmester var bedst i en lang spurt og tog sin anden sæsonsejr.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 16:00
23-årig mand udgav sig for at være kvinde og lovede mand med handicap nøgenbilleder: Svindlede for flere tusinde kroner
En 23-årig mand fra Kolding Kommune blev mandag dømt for bedrageri af to mænd, herunder en med handicap, som troede, han var en kvinde, der solgte seksuelle ydelser over Facebook.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 16:00
For abonnenter
Kvindekampen udeblev: Er Aabenraa en feministisk ørken?
Man skulle lede længe, hvis man skulle finde et sted at fejre eller markere Kvindernes Internationale Kampdag i Aabenraa. Byrådsmedlem Carina F. Davidsen havde glemt dagen, men mener alligevel, at den er vigtig.
Udland
08 mar. 2022 kl. 16:00
Undersøgelse stempler eksformand i Underhuset som seriemobber
Panel har fundet, at John Bercow gentagne gange har mobbet sine ansatte og har opført sig uacceptabelt.
Udland
08 mar. 2022 kl. 16:00
EU-udspil skal fjerne afhængighed af russisk gas
EU-Kommissionen foreslår at reducere russisk gas med to tredjedele allerede i år.
Indland
08 mar. 2022 kl. 16:00
Mand med bue og pil dømt til psykiatrisk behandling
En 25-årig mand er dømt for vold mod tjenestemand, men frifundet for forsøg på grov vold mod politiet.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 16:09
Politikere sætter gang i ny plan for slidt center: Plads til boliger, butikker og natur
Sønderborg Kommune sætter et areal ved Piledamsvej og Nordborgvej til salg, hvor der kan bygges en butik på 1200 kvadratmeter. Desuden skal byrådet det kommende år arbejde med en ny plan for Havnbjergcentret, som skal rumme både boliger og butikker.
Livsstil
08 mar. 2022 kl. 16:18
Staten sikrede billige lån: Arbejderklassens drøm om eget hus gik i opfyldelse
Fra 1933 og 26 år frem blev der bygget mere end 70.000 såkaldte statstlånshuse, der havde til formål at komme boligmanglen til livs og sikre arbejderklassens og middelklassens børn en opvækst under ordentlige forhold. De fleste af husene står der endnu og er et synligt bevis på et vigtigt stykke dansk velfærdshistorie.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 16:18
For abonnenter
Efter ulykke i Nørrebrogade spørger Line: - Skal det gå rigtig galt?
En otteårig skolepige blev kørt ned i mandags, selvom forældre i årevis har råbt vagt i gevær. Nu skriver forældre fra Boldesager Skole til politikerne i byrådet. Noget må gøres nu, mener forældrene.
Sport
08 mar. 2022 kl. 16:30
Arnesen fortsætter som direktør i hollandsk storklub
Frank Arnesen har forlænget sin kontrakt med Feyenoord, hvor han siden januar 2020 har været teknisk direktør.
Erhverv
08 mar. 2022 kl. 16:37
Det gav et 'gisp' i Billund, da hundreder blev fyret i 2017: Så vild har væksten i antal ansatte været siden da
Lego er en virkelig stor arbejdsplads i Billund, og det bliver bemærket, når virksomheden fyrer mange ansatte som i 2017. Men faktisk er der siden blevet ansat langt flere, end der dengang blev fyret.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 16:37
Storkerede har fået ny beboer: Måske er der tale om en gammel kending
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 16:45
Ingen afgørelse i sag om bevaringsværdigt hus: Politikere tager først politisk bestik til nedrivning, når der kommer en rigtig sag
Politikerne i teknik- og klimaudvalget tager byggeplaner - og kritiske nabosvar til efterretning. En afgørelse i sag om delvis nedrivning af bevaringsværdig ejendom kommer ikke, før der ligger en konkret sag.
Sport
08 mar. 2022 kl. 16:45
For abonnenter
Møder mellem Real Madrid og Paris Saint-Germain siden 2015
VEJLE
08 mar. 2022 kl. 16:49
For abonnenter
Fjernvarmeselskab har kronede dage under krig og krise: 'Vi bliver fuldstændig væltet og har lang ventetid' - så dyrt er det at komme med på nettet
Kommende kunder, der ønsker at skifte fra især gas til fjernvarme, kimer Vejle Fjernvarme ned i disse dage, hvor krig og stigende gas- og oliepriser giver travlhed.
Danmark
08 mar. 2022 kl. 16:50
Partnerskab skal sikre bedre modtagelse af ukrainere
Regeringen, arbejdsmarkedets parter og kommunerne skal med partnerskab sikre god modtagelse af ukrainere.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 16:50
For abonnenter
Næsten uændret: Bjerrum ApS i Stubbæk får underskud
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 16:50
For abonnenter
Stabilt: Lundsbjerg Autoservice ApS holdt fast i sit overskud
Vejen
08 mar. 2022 kl. 16:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Overskuddet svandt relativt meget hos holdingselskab i Rødding
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 17:00
På jagt efter mere udadvendt person: Det skal den nye kommunaldirektør kunne
Efter planen skal den nye kommunaldirektør starte den 1. juni.
Udland
08 mar. 2022 kl. 17:05
Ukraine: Russiske angreb har lammet over 60 hospitaler
Ukrainske myndigheder kan ikke levere medicinske forsyninger til områder i frontlinjen, siger minister.
Haderslev
08 mar. 2022 kl. 17:05
For abonnenter
Styding: Nyvang 2 solgt for 650.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1964. Overtagelsesdatoen er 1. april 2022.
Sport
08 mar. 2022 kl. 17:15
Premier League slukker signalet i Rusland
Den russiske tv-station Okko Sport kan ikke længere transmittere kampe fra Premier League i Rusland.
Udland
08 mar. 2022 kl. 17:20
Storbritannien og USA dropper gas og olie fra Rusland
Forbud mod russisk olie og gas vil gøre livet dyrere for amerikanerne, men er nødvendigt, siger Joe Biden.
Indland
08 mar. 2022 kl. 17:20
Stort fald i tilfælde af kighoste under coronapandemien
I 2021 blev der registreret 80 tilfælde af kighoste i Danmark. Normalt registreres 600-1100 tilfælde om året.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 17:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Aabenraa-virksomhed fik millionoverskud
Udland
08 mar. 2022 kl. 17:35
Energiselskaber: Udfasning af russisk gas i EU er nødvendigt
Der bliver en stor opgave med at fylde lagre op og finde nye leverandører, siger Dansk Energi om EU-forslag.
Sport
08 mar. 2022 kl. 17:40
Belgisk sprinter stempler ind i 2022 med sejr i Italien
I en dyst med blandt andre Peter Sagan og Giacomo Nizzolo vandt Tim Merlier 2. etape af Tirreno-Adriatico.
Sport
08 mar. 2022 kl. 17:40
Rusland appellerer fodboldudelukkelse til sportsdomstol
Rusland åbner CAS-sag og håber på opsættende virkning, så Rusland ikke er udelukket fra international fodbold.
Nordtyskland
08 mar. 2022 kl. 17:44
Flensborg skal vælge overborgmester. Som altid er det samtidig en ret dansk affære
Den 18. september skal indbyggerne i Flensborg vælge overborgmester. Flere danske kort indgår i den politiske kabale.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 17:49
Tour de France mangler stadig frivillige: Her kan du hjælpe
Mange opgaver skal løses, når en af verdens største sportsbegivenheder kommer til Sønderborg. Omkring 100 mennesker var mandag mødt op for at høre, hvad de kan hjælpe med.
Udland
08 mar. 2022 kl. 17:55
FAKTA: Sådan vil EU væk fra russisk gas
Inden 2030 skal EU være uafhængig af russisk energi. Allerede i år skal to tredjedele af russisk gas stoppes.
Tønder
08 mar. 2022 kl. 18:00
For abonnenter
Friske regnskabstal: Her er ugens regnskaber fra Tønders virksomheder
Her kan du gå på opdagelse i Tønders virksomheders regnskaber, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Udland
08 mar. 2022 kl. 18:05
For abonnenter
Sådan vil EU bryde afhængighed af russisk gas
Udland
08 mar. 2022 kl. 18:05
For abonnenter
EU vil vriste sig fri af Putins kvælertag på energiområdet
Lande, som fortsat køber olie, gas og kul af Rusland, er med til at finansiere Ruslands krigsmaskine. Sådan lyder den utvetydige melding fra Ukraine.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 18:10
For abonnenter
Stabilt: Holdingselskab i Løjt Kirkeby holdt fast i sit overskud
Kolding
08 mar. 2022 kl. 18:10
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Overskuddet skrumpede relativt meget i Lund Holding, Kolding A/S i Kolding
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 18:13
For abonnenter
Større udsalg i Fredericia lige nu: Selskaber sælger ud af boliger
Helt nyt byggeri i nordbyen handles. Tre markante strøgejendomme er også udbudt. Intet odiøst, understreger ejere dog.
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 18:15
For abonnenter
Egernsund: Marinavej 46 solgt for 1.750.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 20. februar 2022. Boligen har et samlet areal på 118 kvadratmeter.
Sydjylland
08 mar. 2022 kl. 18:16
Her ligger Syd- og Sønderjyllands billigste hus: Se billederne af håndværkertilbuddet
Det billigste hus i Syd- og Sønderjylland koster under 200.000 kroner. Det er dog ikke billigt nok til at være hele landets billigste hus, som du kan finde på Lolland. For at få fingrene i det billigste hus i hovedstaden, skal du dog op i en helt anden prisklasse.
Rejser
08 mar. 2022 kl. 18:19
For abonnenter
Madrid: Her finder du de gode vandingshuller med vermouth i hanerne
I Madrid kan man føle sig både traditionel og moderne på samme tid, når man søndag før frokost drikker vermouth med de lokale. Den traditionsrige hedvin er for længst overgået fra ”gammelmandsdrik” til en trendy tår. Tag med på vermutería i den spanske hovedstad.
Krigen i Ukraine
08 mar. 2022 kl. 18:29
Mads-Emil vil hjem til Danmark fra krigen i Ukraine: Sikkerheden var for dårlig, og vi var ikke til nogen hjælp
I sidste uge rejste 25-årige Mads-Emil Longhi fra Vejle til Ukraine. Han tog af sted for at kæmpe i krig for Ukraine. Men nu tager han hjem igen. Efter en lille uge på en international træningsbase har han stadig ikke modtaget nogen form for militærtræning, og han føler ikke, han er til nogen hjælp. Samtidig føles sikkerheden i basen elendig. Men den unge dansker er ikke færdig med at hjælpe ukrainerne.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 18:30
For abonnenter
Læser undrer sig over, at det skal tage knap tre uger at få en tid til fornyelse af sit pas i Kolding: - Kan det virkelig være rigtigt?
Sygdom og travlhed præger på ekspeditionerne hos Borgerservice, hvor der i øjeblikket synes at være 19 dages ventetid på fornyelse af sit pas. Men helt så firkantet er virkeligheden dog ikke, siger afdelingsleder.
Billund
08 mar. 2022 kl. 18:30
For abonnenter
Sådan ser tallene ud: Her er ugens regnskaber fra Billund Kommunes virksomheder
Her kan du gå på opdagelse i Billund Kommunes virksomheders regnskaber, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Billund
08 mar. 2022 kl. 18:30
For abonnenter
Her er ugens bolighandler i Billund
Her kan du læse alt om ugens nye bolighandler i Billund. Hvis du vil have et dybere kig ned i dit områdes boligmarked, kan du gå på opdagelse i Danmarks bedste database over lokale bolighandler på www.jv.dk/bolighandler
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 18:45
For abonnenter
Hjerting: Jagtvænget 51 solgt for 2.400.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 10. februar 2022. Boligen har et samlet areal på 135 kvadratmeter.
Nordtyskland
08 mar. 2022 kl. 18:45
Tandlæge tilstår blodbad: Jeg skød min kone, hendes elsker og en mandlig bekendt
Sønderborg
08 mar. 2022 kl. 19:11
Stor evaluering af folkeskoler og dagtilbud sættes i gang
Har du børn i Sønderborg Kommunes dag- eller folkeskoletilbud, så vil du eller dine børn muligvis blive inviteret til et interview eller bedt om at svare på et spørgeskema.
Sport
08 mar. 2022 kl. 19:15
37 lande i fælles erklæring: Rusland skal udelukkes fra sport
Rusland og Hviderusland skal ikke kunne stå for turneringer eller repræsenteres af atleter, mener 37 lande.
Udland
08 mar. 2022 kl. 19:15
Kryds foran russisk ambassade i Oslo bliver til Ukraines plads
Russisk ambassade i Oslo får fremover udsyn til "Ukraines plads". Lignende idé er på tegnebrættet i København.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 19:17
De var tre i alt finalister: Men Årets virksomhed er med succes givet videre fra far til søn
Musikhuset Esbjerg dannede tirsdag rammen om den 26. udgave af erhvervslivets corona-udsatte nytårskur. Her blev advokatfirmaet Kirk Larsen & Ascanius hædret som årets virksomhed i Esbjerg Kommune.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 19:26
Kritik af manglende byggegrunde i mindre byer: - Det er simpelthen ikke godt nok
Ved tirsdagens byrådsmøde var diskussionslysten størst, da punktet om en revideret strategi for boligudstykninger i kommunen var på dagsordenen.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 19:30
For abonnenter
Nyt regnskab: Tab hos Men's Collection ApS
Nordtyskland
08 mar. 2022 kl. 19:45
For abonnenter
Ukendte smører børnehave ved Kruså til med hagekors og nazi-slagord
Rejser
08 mar. 2022 kl. 19:49
Danskerne vil have autocampere og teltvogne
Salget af autocampere og teltvogne stiger i disse år.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 19:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Idé Centret ApS fik sit overskud reduceret noget
Udland
08 mar. 2022 kl. 20:00
Tusinder meldes evakueret fra krigshærgede ukrainske byer
Evakueringer tirsdag har bragt over 6000 civile væk fra byer i Ukraine, hvor der har været kampe i dagevis.
Vejen
08 mar. 2022 kl. 20:10
For abonnenter
Tilbagegang: Kim Corydon ApS i Skudstr Mark ramt af minus
Sport
08 mar. 2022 kl. 20:20
GOG får tyske tæv i europæisk gruppeafslutning
Fynboernes forsvar fik aldrig fat i udekampen mod Lemgo. Tyskerne vandt med 39-35.
Sport
08 mar. 2022 kl. 20:20
Fifa udsætter Ukraines kamp i VM-kvalifikationen
Ukraine skal først møde Skotland i juni, mens Polen går videre til finalen i playoffturnering uden kamp.
Aabenraa
08 mar. 2022 kl. 20:25
For abonnenter
Følg direkte med på jv.dk: SønderjyskE's håndboldkvinder kan (formentlig) kalde sig oprykkere om et døgn
De har ikke spillet i et par uger, men alligevel er SønderjyskE's håndboldkvinder kommet betydeligt tættere på sæsonens store mål. Onsdag aften kan de sætte gang i en særlig fest.
Nordtyskland
08 mar. 2022 kl. 20:28
Seks kræftsyge børn er ankommet fra Ukraine og bliver straks behandlet
Udland
08 mar. 2022 kl. 20:45
Statsanklagere vinder første slag mod Kongressens stormløbere
Det ses som en vigtig milepæl, at mand, der deltog i stormen på Kongressen, er fundet skyldig i alle anklager.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 20:45
For abonnenter
Andrup: Junivej 8 solgt for 1.720.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 8. december 2021. Overtagelsesdatoen er 11. april 2022.
Varde
08 mar. 2022 kl. 20:48
For abonnenter
Medarbejder køber sig ind: Kim og Gretes firma vokser og har rekordoverskud uden at have en egentlig strategi
Der er nu flere end 25 ansatte i firma, der egentlig ikke var planlagt at skulle være så stort. Men det er det blevet. Nu er medarbejder med i ejerkredsen.
Danmark
08 mar. 2022 kl. 20:55
Statsministeren: EU-afstemning handler om værdier - ikke missioner
Tilhængere af forsvarsforbehold frygter EU-hær, mens modstandere vil "stemple ind i den frie verden."
Indland
08 mar. 2022 kl. 21:10
249 seksualforbrydelser mod børn under 15 år i Grønland sidste år
Ældre sager kan være årsag til stigning i anmeldte seksualforbrydelser mod børn frem mod 2020, siger politi.
Esbjerg
08 mar. 2022 kl. 21:10
For abonnenter
Overskuddet stiger: Holdingselskab i Esbjerg V fik millionoverskud
Esbjerg Energy
08 mar. 2022 kl. 21:12
Bundholdet vandt 3-1 i sæsonens sidste kamp: Esbjerg tomhændet hjem fra rodebutik i Rødovre
Sønderjyske Ishockey
08 mar. 2022 kl. 21:20
For abonnenter
Stærkt comeback sender SønderjyskE op på andenpladsen: Nu venter Odense i kvartfinalen
SønderjyskE møder Odense i kvartfinalen. Det ligger fast, efter at SønderjyskE slog Herning 3-2 tirsdag aften. Hjemmeholdet var bagud med to efter fire minutter, men hev sig selv op og vendte kampen.
Sport
08 mar. 2022 kl. 21:20
Sønderjyske vinder tæt duel om andenplads på isen
Sønderjyske var bagud 0-2 hjemme mod Herning, men vandt opgøret om grundspillets andenplads med 3-2.
Sport
08 mar. 2022 kl. 21:20
Sverige ser Fifa-afgørelse som sportsligt uretfærdig
Polen burde have haft en ny modstander i sin semifinale, mener Sveriges Fodboldforbund.
Sport
08 mar. 2022 kl. 21:25
FAKTA: Bliv klogere på Metal Ligaens slutspil
Det 48 spillerunder lange grundspil er slut. Aalborg Pirates vandt grundspillet, mens Rødovre trak nitten.
Sønderjyske Herrehåndbold
08 mar. 2022 kl. 21:33
For abonnenter
Ristet i Ringsted: SønderjyskE kom tættere på nedrykning efter nyt nederlag
SønderjyskE fik en horribel indledning på bundkampen i Ringsted, og selv om holdet kom godt igen inden pausen, løb TMS Ringsted udeholdet over ende og vandt en sikker sejr på 28-20.
Billund
08 mar. 2022 kl. 21:36
Politikere vil have ny tandplejestruktur undersøgt nærmere: Ikke alle er dog med på centralisering
Centralisering af den kommunale tandpleje gav tirsdag aften en lang debat, som viste, at Venstremedlemmerne af kommunalbestyrelsen bestemt ikke er enige.
Sport
08 mar. 2022 kl. 21:45
TMS Ringsted-sejr sender KIF Kolding under stregen
KIF Koldings håndboldherrer er kommet i større nedrykningsfare, efter at TMS Ringsted vandt tirsdag.
Trekantområdet
08 mar. 2022 kl. 21:51
Mystik om kommunal chef
Direktør for Børn, Unge og Kultur, afviser at der er tale om en hjemsendelse af John Nyborg.
Tønder
08 mar. 2022 kl. 21:51
Vanvittigt comeback: Tønder genopliver sig selv i de sidste sekunder
TM Tønder var helt ude af den vitale bundkamp mod HEI Skæring, men trak det længste strå til sidst. Hvordan det gik for sig, var der mange, der ikke helt kunne sætte ord på.
Udland
08 mar. 2022 kl. 21:55
Polen vil overdrage russiske jagerfly - USA er skeptisk
Et forslag fra Polen om indirekte at overdrage MIG-kampfly til Ukraine bliver umiddelbart afvist af USA.
Indland
08 mar. 2022 kl. 22:00
For abonnenter
Sådan kommer Tour de France til at påvirke trafikken
Indland
08 mar. 2022 kl. 22:00
For abonnenter
Sådan kommer Tour de France til at påvirke trafikken
Indland
08 mar. 2022 kl. 22:00
For abonnenter
Sådan kommer Tour de France til at påvirke trafikken
Ribe Esbjerg HH
08 mar. 2022 kl. 22:12
Se videoanalysen: Derfor vankede der ikke point til Ribe-Esbjerg HH i hjemmekampen mod Skjern
Sport
08 mar. 2022 kl. 22:15
Aaron Rodgers tager en sæson mere i Green Bay efter tvivl
Aaron Rodgers er ifølge amerikanske medier enig med sin klub, men han afviser at have skrevet under på noget.
Udland
08 mar. 2022 kl. 22:15
Florida forbyder skoler at have kønsidentitet på skemaet
Børn i Florida i alderen 5-9 år må fremover ikke undervises i kønsidentitet eller seksuel orientering i skole.
Debat
08 mar. 2022 kl. 22:22
Varde Kommune har ikke mangel på m2 på skole- eller på institutionsområdet - tværtimod
Ribe Esbjerg HH
08 mar. 2022 kl. 22:30
Læs trænerens kommentar og se alle billederne - få det hele fra Ribe-Esbjerg HH mod Skjern lige her..
Ribe Esbjerg HH
08 mar. 2022 kl. 22:30
For abonnenter
Tilsidst slap kræfterne op: Decimeret Ribe-Esbjerg-hold var lige akkurat ikke i stand til at stå distancen
Det var helt jævnbyrdigt indtil 10 minutter før tid, men derefter trak Skjern fra og besejrede Ribe-Esbjerg HH med 33-29.
Udland
08 mar. 2022 kl. 22:35
Russerne må undvære både Coca-Cola og McDonald's burgere
Coca-Cola indstiller aktiviteter i Rusland på grund af invasion af Ukraine, og McDonald's lukker restauranter.
Kolding
08 mar. 2022 kl. 22:50
For abonnenter
Regnskabsvirksomhed i Vamdrup er konstant: Holder fast i et overskud
Sport
08 mar. 2022 kl. 22:55
Lewandowski styrer løjerne i Bayern Münchens legestue
Robert Lewandowski scorede hattrick på under 23 minutter, da Bayern München slog Red Bull Salzburg 7-1.
Sport
08 mar. 2022 kl. 23:05
Inter-dumhed hjælper Liverpool videre trods drømmemål
Lautaro Martínez scorede et formidabelt mål for Inter, men et rødt kort gjorde det svært at fuldende comeback.
Sport
08 mar. 2022 kl. 23:40
Salzburg-dansker: Bayern er på et helt andet niveau
Attituden eller taktikken fejlede intet, siger Rasmus Nissen Kristensen efter 1-7-lussing mod Bayern München.
Sport
08 mar. 2022 kl. 23:55
Mexicansk klub skal spille uden fans i et år efter fanvold
Ejerne af Querétaro skal sælge den mexicanske klub, efter at voldsom tumult opstod i en ligakamp.