Gå til indhold
Køb abonnement
Køb
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Køb abonnement
Køb
person
Min profil
person_outline
Log ind
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
DirekteSport
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
DirekteSport
search
Nyheder
Lokalt
expand_more
Esbjerg
Kolding
Varde
Aabenraa
Sønderborg
Haderslev
Tønder
Billund
Vejen
Nordtyskland
Sektioner
expand_more
Alarm112
Bolig og livsstil
Debat
Dødsannoncer
EfB
Erhverv
Gear
Genforeningen
Jobbasen
Kultur
Navne
Regionalt
Rejser
Speedway
Sport
Sønderjyske Fodbold
Mit indhold
DirekteSport
E-avis
Erhvervsbasen
Nyhedsbrev
Oplæste nyheder
Podcast
Spil
expand_more
Dagens Ord
Krydsord
Sudoku
Annoncering
Bestil dødsannonce
Køb annoncering
Køb native artikel
Prisliste for indhold
Se sponsoreret indhold
JydskeVestkysten
Arkiv
Det sker
Eventinfo
Kontakt redaktionen
Kontakt kundeservice
Overblik & priser
Om JydskeVestkysten
Rettelser
RSS-feeds
Skriv debatindlæg
JFM
Cookies og privatliv
Om JFM
Ophavsret
Persondatahenvendelser
Presseetik
Sådan bruger vi AI
Publicistisk regnskab
Udgivererklæring
Vilkår
Tjenester
expand_more
Avisen Danmark
Jobbasen
Eventinfo
Ugeavisen
Deal.dk
Sweetdeal.dk
Spot.dk
GulogGratis
JobDanmark
Skala.fm
VLR
Classic FM
Radio4
E-profil
close
Min profil
account_circle
Du er ikke logget ind
Køb abonnement
Log ind
Avisfordele
E-avis
Kundeservice
account_circle
Velkommen! Du er logget ind.
Selvbetjening
Avisfordele
E-avis
Selvbetjening
Log ud
Nyhedsarkiv
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Januar
Februar
Marts
April
Maj
Juni
Juli
August
September
Oktober
November
December
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Sport
30 jan. 2023 kl. 00:20
Philadelphia Eagles sikrer den ene Super Bowl-plads
Med en suveræn sejr over San Francisco 49'ers er Philadelphia Eagles klar til Super Bowl.
Sport
30 jan. 2023 kl. 00:30
Berørt finalehelt har kæmpet for at holde modet oppe
Rasmus Lauge måtte slås med tårerne på tv, da han som en slags enmandshær tromlede Frankrig ned under gulvet.
Udland
30 jan. 2023 kl. 02:10
Boris Johnson: Putin truede med at ramme mig med missil
- Boris, jeg vil ikke skade dig, men med et missil vil det kun tage et par minutter, skulle Putin have sagt.
Indland
30 jan. 2023 kl. 02:35
Ny rapport: Forurening har spredt sig til boligområder i Grindsted
Først i maj 2022 forbød Billund Kommune havevanding fra private vandboringer i området, skriver Information.
Varde
30 jan. 2023 kl. 04:02
For abonnenter
Oskar havde det svært i den strikse, tyske skole – derfor flyttede en hel familie til Danmark for at give børnene en bedre fremtid
Tyske familier er den største indvandringsgruppe til Varde Kommune fra Europa. Børnefamilierne kommer tit for at give deres børn en friere og mere ligeværdig skolegang.
Sport
30 jan. 2023 kl. 04:20
Kansas City Chiefs booker den sidste plads i Super Bowl
Kansas City Chiefs er klar til Super Bowl mod Philadelphia Eagles efter AFC-sejren over Cincinnati Bengals.
Danmark
30 jan. 2023 kl. 04:35
Mette F. hyldede "unik tradition" men afskaffer nu bededag ved lov
For ti år siden ville Mette Frederiksen fjerne helligdage i trepartsaftale og samarbejde. Nu sker det ved lov.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 04:37
Jacob har oplevet Seestkatastrofen, set folk i livets mareridt og givet førstehjælp til død klassekammerat: Nu står slaget mod vægten på TV
Det er ikke småting, Jacob Raarup Hvid Hansen har oplevet i sine 28 år. Men overvægten har været med ham alle årene og til sidst blev han bange for, den ville sætte en stopper for hans drømme. Nu deltager han i et tv-program, der støtter hans vægttabsrejse.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 05:02
For abonnenter
Eneboer efterlod stor formue til landsby: - Jamen, det er jo fantastisk at arve næsten to millioner kroner
Idrætsforeningen har nu besluttet, hvordan deres del af den store arv skal bruges. Landsbyens forsamlingshus har også arvet en million kroner.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 05:04
Lille luksus sælger for 1,7 milliarder kroner årligt og derfor udvider mejeri for 300 millioner kroner: - Tidsplanen holder, siger direktør
Koncernen sælger for svimlende 1,7 milliarder kroner årligt på det ene forretningsområde, hvilket har krævet den 300 millioner kroner dyre mejeri-udvidelse, der lige nu skyder hastigt frem.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 05:05
"Det er pinligt": Kun syv ud af Koldings 100 største virksomheder har en kvinde i direktørstolen - for fem år siden var antallet det samme
Der er flere administrerende direktører, som hedder Peter eller Henrik, end der er kvinder blandt de 100 største virksomheder i Kolding. Det er ikke godt nok, lyder det fra chef for erhvervsudvikling i Business Kolding.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 05:16
For abonnenter
Forudser trafikalt kaos: Politiker vil trylle halvanden kilometer cykelsti frem i løbet af ét år
Medlem af teknisk udvalg Palle Dahl (DF) kan godt forstå, at det store afkørsel 61-projekt gør cyklister i området nervøse ved udsigten til ekstra mange biler og lastbiler. Så nu vil han skaffe dem to lange cykelsti-strækninger. Og det skal gå ualmindeligt stærkt.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 05:21
For abonnenter
Fem kendte erhvervsfolk bygger for VB: Spillerne forkæles med lounges, fitnesscenter og behandlerrum - 'det er et kvantespring'
Fem lokale erhvervsfolk har etableret et fælles selskab, som bygger et 1200 kvadratmeter stort "klubhus" til VB's elitehold og sportslige sektor. Det er en kæmpe opgradering, siger VB-direktør.
Udland
30 jan. 2023 kl. 05:25
Australien søger lillebitte radioaktiv kapsel på ørkenmotorvej
Selskab tager forsvunden radioaktiv kapsel "meget seriøst". Beredskab søger med lys og lygte efter genstanden.
Indland
30 jan. 2023 kl. 05:30
61-årig død i scooterulykke i Slagelse
En 61-årig har mistet livet i en scooterulykke i Slagelse. Politiet formoder, at han har påkørt en bil.
Indland
30 jan. 2023 kl. 05:35
Berlingske sagsøgt for foto med valmue-maleri i baggrunden
På et Berlingske-foto ses et stort maleri i baggrunden. Kunstner har sagsøgt mediet for brud på ophavsretten.
Udland
30 jan. 2023 kl. 05:35
Vaccineskeptikere kalder sig rene og vil have egne blodbanker
I grupper på sociale medier deler vaccineskeptikere, der kalder sig "renblodede", deres idéer med ligesindede.
Indland
30 jan. 2023 kl. 05:55
Brand sender ni personer til tjek for røgforgiftning
En hel etageejendom måtte evakueres, da der brød brand ud. Ingen er kommet alvorligt til skade.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 06:00
For abonnenter
Få overblikket: Her kørte bilister for stærkt på Nordvestfyn i 2022
Få overblikket over de fem veje i Middelfart Kommune, hvor andelen af bilister, der kørte for stærkt, var højest, da Fyns Politis fotovogne målte hastighed i 2022.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 06:04
For abonnenter
Nyt fra Esbjergs erhvervsliv: Eks-EfB'er opløser ”nød-selskab”, tre elektrikere rammer guldåre og kurator på valg i stor rederi-konkurs
JydskeVestkysten bringer på mandage et kort overblik over, hvad der sker i det lokale erhvervsliv.
Sport
30 jan. 2023 kl. 06:05
For abonnenter
Seneste ti vindere af VM i herrehåndbold
Udland
30 jan. 2023 kl. 06:15
Otte personer skuddræbt ved sydafrikansk fødselsdagsfest
Otte personer har mistet livet, mens tre er såret efter et masseskyderi til en fødselsdagsfest i Sydafrika.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 06:16
Racerkører starter nyt firma i Danmark - nu er det slut med ødelagte dæk på specialbilen
Dækpladen Tyre Guard forhindrer skader på dæk og gulve, når biler, tunge motorcykler og andre køretøjer står stille i længere tid.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 06:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Virksomhed i Agtrup tjente flere penge i seneste regnskabsår
Sport
30 jan. 2023 kl. 06:35
Panodiler skal redde VM-stjerneskuddets tur på balkonen
De gode venner Simon Pytlick og Mathias Gidsel har brugt natten på at feste, og mandag skal de hyldes.
Indland
30 jan. 2023 kl. 06:40
Vestlig strømning rusker op i Danmark det meste af ugen
Særligt ugens første fire dage kan man regne med stærk blæst flere steder i Danmark.
Udland
30 jan. 2023 kl. 06:40
Gandhis oldebarn advarer mod hindunationalisme 75 år efter drab
Den voksende bølge af hindunationalisme er en hån mod uafhængighedshelten, lyder det fra Tushar Gandhi.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 06:47
For abonnenter
Ejere af 157 år gammelt bryggeri slukkede for hanerne og flyttede ud af byen: Nu kan du leje dig ind i kæmpe lagerhal
Efter Unibrew valgte at stoppe produktionen af Fuglsang-øl i Haderslev og rykke den østpå, har de gamle bygninger stået tomme. Det er stadig Fuglsang-familien, der ejer de historiske bygninger, og nu løfter direktøren sløret for, hvad der skal ske med en af dem.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 06:49
Jacob oplevede Seestkatastrofen og alverdens andre ulykker: Nu er hans livs vigtigste kamp blevet til TV-program
Det er ikke småting, Jacob Raarup Hvid Hansen har oplevet i sine 28 år. Men overvægten har været med ham alle årene og til sidst blev han bange for, den ville sætte en stopper for hans drømme. Nu deltager han i et tv-program, der støtter hans vægttabsrejse.
Jelling Musikfestival
30 jan. 2023 kl. 07:00
Så afslørede musikfestivalen det første udenlandske topnavn: Han er skotte
Kender du ham? Jelling Musikfestival præsenterer Lewis Capaldi som et skotsk verdensnavn. Han spiller i Jelling sidst i maj.
Billund
30 jan. 2023 kl. 07:02
Konservative vil stoppe renovering af gymnastiksale ved Vestre Skole: - Det er tudetosset
Et politisk flertal har besluttet at bruge knap 10 millioner kroner på at renovere gymnastiksalene på Vestre Skole. Men Konservative vil kæmpe til det sidste for at få omstødt beslutningen og i stedet få bygget en ny hal.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 07:05
For abonnenter
Flere besparelser på ældre: Mindre tid til rengøring i hjemmet og til klippekort på plejehjem
Byrådets besparelser på seniorområdet rammer borgere der får rengøring i hjemmet, og tiden til ekstra ydelser, beboere på plejecentre kan få via klippekort. Få et overblik over besparelserne på ældreområdet her.
Indland
30 jan. 2023 kl. 07:05
Straffejuraens førstemand tager debatten
Jørn Vestergaard går med juraen i hånden gerne i clinch med politikere. For nylig har han været ganske vokal i Minksagen. Professoren fylder 75 den 30. januar.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 07:30
Endnu flere anmeldelser om mystisk vindueskigger i Tjæreborg: Politiet er tæt på at finde gerningsmanden
Efter den seneste tids polemik om den mystiske vindueskigger i Tjæreborg rykkede Syd- og Sønderjyllands Politi ud med en mobil politistation. Det har givet pote.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 07:30
Travl julesæson hjælper Ryanair til solidt overskud
Ryanair forventer, at den stigende efterspørgsel efter rejser fortsætter ind i foråret og sommeren.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 07:34
For abonnenter
Dagen efter stort byggefirmas konkurs blev Hannes millionvilla ribbet for varmepumpe, hårde hvidevarer og maling: - Det var det vilde vesten
Når en virksomhed går konkurs, retter mange fokus mod dens ansatte og ledelse, men der er næsten altid andre ofre. Som her, hvor privatperson med millionbyggeri oplevede det vilde vesten efter Søgård Bygs konkurs i sommer.
Udland
30 jan. 2023 kl. 07:35
Israel hævdes at stå bag droneangreb på iransk militærfabrik
Ifølge Iran skete der ikke betydelig materielskade eller var nogen tilskadekomne ved angrebet.
Sport
30 jan. 2023 kl. 07:35
Danske medier hylder Lauge og landstræner efter VM-triumf
Medierne hiver superlativer frem i beskrivelsen af Rasmus Lauges præstation i VM-finalen.
Sport
30 jan. 2023 kl. 07:35
Fra blodprop til VM-triumf: Mikkel Hansen føler sig heldig
Da Mikkel Hansen lå i sygesengen efter sin blodprop, fik han tid til at tænke over tilværelsen.
Danmark
30 jan. 2023 kl. 07:40
Socialdemokratiet får dårligste Voxmeter-måling i otte år
SVM-regeringen er i ny meningsmåling langt fra opbakningen ved valget. Socialdemokratiet er hårdest ramt.
Kultur
30 jan. 2023 kl. 07:40
Kæmpe DM-event på vej: Thyregod bliver det nye mekka for hundeelskere
Lotte Höhrmann fra Lilleskov Slot ved Thyregod arbejder i disse måneder sammen med en række gode folk på at stable en spektakulær hunde-event på benene. En K9 Biathlon event der også skal skabe lokal sammenhængskraft i området, og en event der involverer det meste af Thyregod.
Kultur
30 jan. 2023 kl. 07:41
For abonnenter
Lindes sidste anmeldelse: Barock er byens bedste band
Udsolgt koncert med Barock, lørdag den 28. januar 2023, i Tøjhuset, Fredericia.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 08:00
For abonnenter
Lokale skoler i massive økonomiske problemer - sparekniven skal frem efter stort millionunderskud: Se hvilke skoler, der er hårdest ramt
Det seneste år har Esbjerg Kommunes folkeskoler haft store problemer med at få pengene til at række.
Sport
30 jan. 2023 kl. 08:05
For abonnenter
VB vandt igen: Én af kæderne halter, og træneren ved det
Vejle Boldklub vandt den anden af testkampene i Tyrkiet, som stod mod førerholdet fra den bedste række i Nordmakedonien. Kampen viste, at VB fortsat spiller med et nyt system, og at der er god plads til offensive forbedringer.
Navne
30 jan. 2023 kl. 08:06
For abonnenter
Dødsfald i Syd- og Sønderjylland
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:07
Her kan du komme af med skraldet: Seks nye affaldsøer bragt i spil i den indre by
Øgede krav til sortering af genbrug og restaffald fører nu til, at antallet af affaldsøer i den indre by i Tønder skrues markant op. Ældrerådet og handicaprådet samt berørte borgere tages med på råd.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:08
For abonnenter
De tager skraldet: Her skal de nye affaldsøer være
De seks nye affaldsøer, der er bragt i spil, skal sammenlagt hjælpe omkring 500 husstande i den indre by i Tønder med at komme af deres skrald.
Navne
30 jan. 2023 kl. 08:09
For abonnenter
Begravelser og bisættelser i Syd- og Sønderjylland
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 08:10
Morten Hübbe stopper som topchef hos forsikringsgiganten Tryg
Trygs kommercielle direktør, Johan Kirstein Brammer, overtager fra 1. juni stillingen som topchef i koncernen.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 08:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Sjølund-virksomheden Henrik Hviid Invest ApS
Billund
30 jan. 2023 kl. 08:10
For abonnenter
Underskud igen: Underskuddet holder fast i Schou Rosendahl ApS
Billund
30 jan. 2023 kl. 08:10
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Ebbe Olesen Invest A/S i Billund ryger fra overskud til millionunderskud
Billund
30 jan. 2023 kl. 08:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Billund-virksomheden Ebbe Olesen Tøj A/S
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 08:13
For abonnenter
Sagsbehandler måtte ledsages af politiet: 33-årig tiltalt for at sælge biler fra privat grund
En 33-årig autoforhandler er endt i retten, da han er tiltalt for at have overtrådt kommunens forbud mod at sælge biler fra privat grund. Manden nægter sig skyldig, men sagsbehandler fortæller, at hun måtte ledsages af politiet ved tilsynene.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 08:20
For abonnenter
Frøslev: Kirkeforte 6B solgt for 1.400.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 152 kvadratmeter. Købsaftalen blev indgået 8. januar 2023.
Udland
30 jan. 2023 kl. 08:20
For abonnenter
USA's gældsloft
Udland
30 jan. 2023 kl. 08:20
For abonnenter
USA's gæld når kritisk grænse - nu mødes toprepublikaner med Biden
USA's gældsloft hæves ofte uden større slagsmål. Men flere republikanere stejler. Onsdag mødes Kevin McCarthy og Biden i et forsøg på at finde en løsning.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:22
Hasard med borgernes liv og helbred
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 08:23
Direktør: Vi vil mangle 100 par hænder til seniorer om fem år
På trods af at byrådet har vedtaget hårde besparelser på seniorområdet, er udfordringerne på området langtfra løst. Der bliver mange flere ældre, og vi kommer til at mangle endnu flere hænder, fortæller direktøren.
Sport
30 jan. 2023 kl. 08:25
Rune opnår højeste placering - Tauson dumper 30 pladser
Holger Rune avancerer til verdensranglistens niendeplads, mens Clara Tauson nu ligger nummer 138.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 08:26
Kendt kaffebar midt i Vejle sat til salg: - Vi skal videre i vores karrierer
Barista Maria Theresa Olsen har drevet kaffebaren siden 7. oktober 2017. Nu sætter hun baren i Torvegade til salg - og kigger mod nye karrieremuligheder.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:29
En kæmpestor bet for det lille samfund
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 08:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holm Invest 2020 ApS i Aabenraa går fra overskud til underskud
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 08:30
For abonnenter
Overskuddet stiger: Holdingselskab i Aabenraa tjente flere penge i seneste regnskabsår
Kolding
30 jan. 2023 kl. 08:30
For abonnenter
Tallene går op: H H Ejendomsinvest ApS fik større overskud end året før
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:32
Lys på magten - eller Reeperbahnbelysning?
Sport
30 jan. 2023 kl. 08:35
Holdkammerater hylder Lauge: Har aldrig set noget lignende
Blandt andre Mikkel Hansen var dybt imponeret af Rasmus Lauge, der scorede ti mål i VM-finalen.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 08:42
Nemmere at få hjælp til Rejsekortet hos borgerservice
Indland
30 jan. 2023 kl. 08:45
En teenager er anholdt i sag om skud i Aalborg
En 18-årig mand er natten til mandag blevet anholdt i skudsag. To andre er i forvejen anholdt i sagen.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Tallene går op: Bent Schrøder ApS fik større overskud end året før
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Kiropraktorerne Kongevej ApS fik millionoverskud
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 08:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Haderslev går fra overskud til underskud
Navne
30 jan. 2023 kl. 08:55
For abonnenter
Straffejuraens førstemand tager debatten
Jørn Vestergaard går med juraen i hånden gerne i clinch med politikere. For nylig har han været ganske vokal i minksagen. Professoren fylder 75 år den 30. januar.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 08:55
Philips fyrer yderligere 6000 efter tilbagekaldelse af giftigt produkt
Det er blot tre måneder siden, at virksomheden sagde, den ville fyre 4000 ansatte verden over.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 09:00
Marina Citys største udfordring kan være løst: Ny metode kan måske sikre, at udskældt klapning af bundslam helt undgås
Entreprenørkoncernen Munck Havne og Anlæg A/S har opfundet en ny metode til sænkning af havbunden, som måske kan forhindre, at der skal opgraves 360.000 kubikmeter havbundsslam ved Marina Syd og derefter dumpes ved Trelde Næs. Nu skal metoden, der kan vise sig at være internationalt banebrydende, testes i Kolding Fjord.
EfB
30 jan. 2023 kl. 09:04
JV erfarer: EfB henter ny målmand
Vejen
30 jan. 2023 kl. 09:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet hos virksomhed i Bække
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 09:10
For abonnenter
Går tilbage: Holdingselskab i Sønderborg går fra overskud til underskud
Udland
30 jan. 2023 kl. 09:15
Tidligere toprådgiver i USA vil have Tyrkiet smidt ud af Nato
Tyrkiet køber russisk krigsudstyr og blokerer nordiske lande. Det bør føre til Nato-exit, siger John Bolton.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 09:20
For abonnenter
Esbjerg V: Sjelborgdalen 26 solgt for 3.750.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. april 2023. Købsaftalen blev indgået 11. januar 2023.
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 09:20
For abonnenter
Over Jerstal: Solvej 3 solgt for 150.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1955. Boligen har et samlet areal på 78 kvadratmeter.
Sydjylland
30 jan. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Mænd og kvinder vil have Birgit til at studere deres æg og sædceller - men læge advarer mod at stole blindt på bestemt type undersøgelse
Det er blevet populært at få testet sin sæd- eller ægkvalitet på flere syd- og sønderjyske fertilitetsklinikker - også selvom man ikke prøver på at få børn. Men læge på en af klinikkerne advarer mod at stole blindt på resultaterne.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 09:30
Tårnhøj inflation har sendt Sveriges økonomi på skrump
Sveriges bnp faldt 0,6 procent i sidste kvartal af 2022. Det kan også gå ud over dansk økonomi, mener økonom.
Indland
30 jan. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Stor pukkel truer tilgangen af nyt sundhedspersonale
Sydjylland
30 jan. 2023 kl. 09:30
Lytter du, Mette?
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Nyt regnskab: Holdingselskab i Sønderborg får underskud
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Tilbagegang i overskuddet hos konsulentvirksomhed i Aabenraa
Kolding
30 jan. 2023 kl. 09:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet hos virksomhed i Vonsild
Billund
30 jan. 2023 kl. 09:37
Vejen var glat: Kvindelig bilist endte i grøften
Vejen
30 jan. 2023 kl. 09:50
Varmemester gik hurtigt kold: Efter blot to måneder skal varmeværk igen på jagt efter ny chef
Efter gensidig aftale er Lars Henriksen efter to måneder stoppet som varmemester i Brørup. Stillingen er nu slået op igen.
Udland
30 jan. 2023 kl. 09:50
USA advarer om mulige angreb i Istanbul efter afbrænding af koranen
Rasmus Paludans koranafbrændinger i Sverige og Danmark kan ifølge USA føre til gengældelsesangreb.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 09:50
For abonnenter
Tallene går op: Surfer's Paradise ApS fik større overskud end året før
Varde
30 jan. 2023 kl. 09:50
For abonnenter
Overskuddet stiger flere gange: Holdingselskab i Ansager tjente flere penge i seneste regnskab
Kolding
30 jan. 2023 kl. 09:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Bramdrupdam ryger fra overskud til underskud
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 09:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Virksomhed i Sønderborg fik millionoverskud
Vejen
30 jan. 2023 kl. 09:50
For abonnenter
Vejen: Stavnsbjergvej 17 solgt for 660.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 129 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 1. februar 2023.
Tarm
30 jan. 2023 kl. 09:55
Overvældende træthed gjorde det "rat så nemt" for politiet at anholde spritbilist
Udland
30 jan. 2023 kl. 10:00
Bombe mod fyldt moské i Pakistan dræber mindst 59
Eksplosion ramte, da mange var mødt op til eftermiddagsbøn i moské i Peshawar i Pakistan.
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:01
Frustrerende, at man ikke kan komme i kontakt med dem
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 10:05
Danish Crown varsler ny stor fyringsrunde
Højere omkostninger tvinger Danish Crown til at fyre 150 medarbejdere, skriver selskabet mandag.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 10:08
Kælder under Føtex udsat for hærværk: Sort røg sivede op i supermarkedet
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:09
Mange kan ikke følge med
Indland
30 jan. 2023 kl. 10:10
Psykiatrisk center i Field's-sag får påbud for manglende journalføring
Styrelse giver Psykiatrisk Center Amager flere påbud. Det skal sikre systematisk opfølgning på behandlinger.
Indland
30 jan. 2023 kl. 10:10
Christian Bitz skal betale millionbeløb til keramiker
Tv-personligheden Christian Bitz og grossistvirksomhed skal betale erstatning for krænkelse af ophavsretten.
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:14
Det kan få katastrofale følger
Sport
30 jan. 2023 kl. 10:15
Brøndby henter dansk forsvarer i Kroatien
Brøndby har hentet midterforsvareren Rasmus Lauritsen på en kontrakt frem til sommeren 2027.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 10:15
Ny cheftræner fik en overstrømmende modtagelse: Vejle Kammeraterne sparkede sæsonen i gang
Søndermarken har hyret en ny cheftræner, som skal være med til at opfylde klubbens ambitioner om at rykke op i serie 2, inden årets udgang.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
På vej frem: Lidt mindre tab hos Aabenraa Invest ApS
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Overskuddet stiger: Ingvard Madsen ApS fik millionoverskud
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Salon Hänel, Vojens ApS i Vojens går fra overskud til underskud
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Tilbagegang i overskuddet hos konsulentvirksomhed i Kolding
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Esbjerg ryger fra overskud til underskud
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Går tilbage: Konsulentvirksomhed i Gram går fra overskud til underskud
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Virksomhed i Esbjerg ryger fra overskud til underskud
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Tilbagegang i overskuddet hos konsulentvirksomhed i Kolding
Varde
30 jan. 2023 kl. 10:19
Situationen udviklede sig dramatisk, da mand forsøgte butikstyveri i varehus
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:20
For abonnenter
Drejens: Enøvænget 24 solgt for 1.980.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 2007. Købsaftalen blev indgået 12. januar 2023.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:20
For abonnenter
Esbjerg N: Skovbakken 51 solgt for 1.712.500 kroner
Købsaftalen blev indgået 10. januar 2023. Boligen har et samlet areal på 87 kvadratmeter.
Sport
30 jan. 2023 kl. 10:20
To af håndboldkvindernes kampe var under matchfixing-lup
To af Danmarks kampe ved EM i håndbold i 2018 blev undersøgt for matchfixing, men sagen måtte droppes.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 10:22
Skidtet hobede sig op på Vejles skoler, og skandalen voksede: Nu skal politikere tage stilling til, om kvalitet er vigtigere end pris
Efter skandalen med rengøringsfirmaet Renell anbefaler eksperter, at Vejle Kommune vægter kvalitet højere end pris, når der næste gang skal hyres rengøringsfirmaer.
Billund
30 jan. 2023 kl. 10:23
Grindsted-forureningen: Borgere bliver inviteret til at deltage i en borgerundersøgelse for at afklare sundhedskonsekvenser
Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling på Grindsted Sygehus vil sende invitationer ud til Borgerundersøgelsen i Grindsted, hvor der skal ses på, om forureningen i Grindsted har sundhedsmæssige konsekvenser.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:26
Tyve stjal varmepumpe og gulvvarme-udstyr for op mod 50.000 kroner
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:30
For abonnenter
Overskud hos Leszek Finance ApS
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Strandhuse ryger fra millionoverskud til underskud
Vejen
30 jan. 2023 kl. 10:30
For abonnenter
Begrænset nedgang: Virksomhed i Bække fik lidt lavere overskud
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:30
En virkelighedsfjern regering
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 10:32
EUC Syd sender to elever afsted til DM i Skills
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 10:34
For abonnenter
Bjarne forlod skolebestyrelse i protest: 'Voldelige overgreb blev ikke håndteret - skolen forsøgte at tie problemerne ihjel'
Bjarne Sørensen sad i skolebestyrelsen på Grejsdal Skole, der har mistet mange elever og skraber bunden i forældre- og trivselsundersøgelser. Han forlod bestyrelsen i protest, da han tabte en afstemning om mistillid til formanden. Han tegner et billede af en dysfunktionel skole, der ikke har reageret tilstrækkeligt på voldelige overgreb.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 10:35
Tysk økonomi skuffer: Kan koste for danske virksomheder
Tysklands bnp er skrumpet en smule i fjerde kvartal. Det kan få betydning for danske virksomheders ordrebøger.
Sport
30 jan. 2023 kl. 10:35
Viborg køber Lyngbys viceanfører før guldkamp
Magnus Westergaard skifter fra Lyngby til Viborg. Det ærgrer Lyngby, som gerne ville forlænge med ham.
Indland
30 jan. 2023 kl. 10:35
Udenrigsministeriet advarer om forhøjet terrorrisiko i Tyrkiet
Udenrigsministeriets Borgerservice opfordrer til forsigtighed på steder med mange vestlige udlændinge.
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:36
Vi har brug for at arbejde mindre - ikke mere
Udland
30 jan. 2023 kl. 10:40
Iran indkalder ukrainsk topdiplomat til samtale efter droneangreb
Zelenskyj-rådgiver skriver på Twitter, at Ukraine advarede Iran mod påstået involvering i Ruslands invasion.
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:41
Formålet er næsten gået i glemmebogen
Tønder
30 jan. 2023 kl. 10:44
Tyven kom om natten: Hvid motorcykel forsvundet
Bolighandel
30 jan. 2023 kl. 10:47
For abonnenter
Gravesen taber millioner: Her er prisen på Vejles mest omtalte penthouselejlighed
Lejligheden på toppen af Den Hvide Facet er blandt de dyreste, der er solgt i Vejle de seneste 12 måneder. Men salgsprisen er langt under, hvad Thomas Gravesen selv måtte punge ud med i 2010.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:49
Aldi løb tør for varer før udsalg: Nu skal skilt ved Esbjerg-butik holde udsalgsjægere i skak inden stormløb
En Aldi-butik i Esbjerg har nu opsat et skilt, hvor kæden forsøger at besvare kunderne på en række spørgsmål.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Virksomhed i Esbjerg fik millionoverskud
Varde
30 jan. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Virksomhed i Varde fik millionoverskud
Varde
30 jan. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Bent Mulbjerg Holding ApS i Varde går fra overskud til underskud
Kolding
30 jan. 2023 kl. 10:50
For abonnenter
Vonsild: Tyttebærvænget 30 solgt for 2.750.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 178 kvadratmeter. Boligen, der er handlet, er bygget i 1978.
Debat
30 jan. 2023 kl. 10:50
En løsning på problemet
Billund
30 jan. 2023 kl. 11:04
Vi håber, at vælgerne ved næste valg vil have disse løftebrud med i baghovedet
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 11:08
Flere påsatte brande i Madsby Legepark: Skader for 100.000 kroner
En stribe påsatte brande i skraldespande har spredt nervøsitet og lommesmerter i byens populære legepark.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 11:10
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Pfeffer Holding Jels ApS i Jels ryger fra millionoverskud til underskud
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 11:11
Butik har fået en opsigelse: Har to måneder til at finde ny købmand til landsbyen
Min Købmand i Hunderup-Sejstrup skal hurtigst muligt finde en ny selvstændig købmand til at stå for den daglige drift af købmandsbutikken. Den nuværende købmand har sagt stop.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 11:25
For abonnenter
Bolderslev: Urnehovedvej 31 solgt for 655.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1977. Overtagelsesdatoen er 1. april 2023.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 11:30
For abonnenter
Hanne og Peters søn er i gang med selvmord i slowmotion – de råber forgæves på kommunens hjælp: Nu har han sendt ønskerne for sin begravelse
Som barn og teenager var Hanne og Peters søn velfungerende, ambitiøs, sød og høflig, men da han var tyve år gammel, blev han pludselig dybt afhængig af receptpligtige piller. Misbrugsmonsteret har ført vold og løgne med sig, og familien er blevet splittet totalt. Forældrene har i årevis og uden held forsøgt at få kommunen til at hjælpe deres søn, og nu tvivler de på, om han overhovedet overlever vinteren.
Sport
30 jan. 2023 kl. 11:30
Håndboldboss om VM-planlægning: Har ikke været godt nok
Per Bertelsen medgiver på IHF's vegne, at programmet ikke var optimalt ved VM i Sverige og Polen.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 11:30
For abonnenter
Tallene er vendt: Arkitekt-virksomhed i Askov er gået fra underskud til overskud
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 11:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Gredstedbro-virksomheden Knud Rod Holding ApS
Billund
30 jan. 2023 kl. 11:30
For abonnenter
Tallene går op: T-interiør ApS fik større overskud end året før
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 11:32
'Problematisk' og 'begrænset kvalitet': Fårupgård sat under skærpet tilsyn
Fårupgård Ungecenter får kritik på flere punkter af Socialtilsynet: Der er begrænset kvalitet i understøttelsen af beboernes trivsel, fysiske og mentale sundhed. Det er problematisk, at borgernes værdighed, autonomi og integritet ikke respekteres tilstrækkeligt. Der gøres ikke nok for at undgå magtanvendelse, lyder noget af kritikken.
Kultur
30 jan. 2023 kl. 11:33
Ugens film i biffen: Meter i sekundet, en krokodille, en snigpremiere og Senior-bio er på plakaten
I uge 5 tilbyder Kulturhuset Grindsted på tre forskellige film og Senior-bio.
Sønderjylland
30 jan. 2023 kl. 11:34
For abonnenter
Bents fireårige labrador er en hund efter narko: - Jeg sover simpelthen i ske med mine hunde
For Bent Stokbæk byder livet som politimand og hundefører altid på noget nyt. Han har i 30 år trænet politihunde, og han har været med til at opklare utallige forbrydelser - deriblandt afsløringen af store narkofund.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 11:40
Luftfartsselskab ser ned i afgrunden: Kan komme SAS til gode
Engelske Flybe stoppede flyvninger fredag, og norske Flyr vurderer nu sine muligheder for videre drift.
Navne
30 jan. 2023 kl. 11:42
Mindeord over kunstner Finn Hjortskov Jensen
Kolding
30 jan. 2023 kl. 11:50
For abonnenter
Røde tal forsvandt: Konsulentvirksomhed i Tved er gået fra underskud til overskud
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 11:50
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Vong-virksomheden Normann Consulting ApS
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 11:50
For abonnenter
Tallene er vendt: Virksomhed i Esbjerg V er gået fra underskud til overskud
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 11:50
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Rødekro-virksomheden Lars Høi Holding ApS
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 11:50
For abonnenter
Fole: Toften 1 solgt for 523.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 15. januar 2023. Boligen, der er handlet, er bygget i 1973.
Billund
30 jan. 2023 kl. 11:54
Hjælpsom procesoperatør kan fejre 25 års jubilæum
Kolding
30 jan. 2023 kl. 12:04
For abonnenter
Kun 7 af Koldings 100 største virksomheder har en kvinde som topdirektør: Her er de syv kvindelige chefer, der trodser statistikkerne
Blandt de 100 største virksomheder i Kolding Kommune sidder der i kun syv af virksomhederne en kvinde for bordenden. I de 93 andre er den administrerende direktør en mand. Men hvem er så de syv kvinder, som har trodset statistikken og sat sig i direktørstolen?
Danmark
30 jan. 2023 kl. 12:05
Regeringen vil bruge 2,3 milliarder på ny inflationshjælp
Inden vinterferien håber regeringen at lande aftale om ny inflationshjælp på 2,3 milliarder kroner.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 12:10
Branche vil fjerne skadelige PFAS-stoffer fra fiskemel
Fiskemelsbranche håber på comeback som leverandører til ægproducenter og ser på mulighed for at fjerne PFAS.
Sport
30 jan. 2023 kl. 12:10
Ukrainsk præsidentrådgiver: IOC er promotor for mord
IOC er en promotor for mord og ødelæggelse, mener Mykhailo Podolyak, efter at IOC har åbnet russisk OL-dør.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 12:10
For abonnenter
Overskuddet stiger flere gange: Virksomhed i Toftlund tjente flere penge i seneste regnskab
Sport
30 jan. 2023 kl. 12:20
AGF lejer svensk højreback i Malmö FF
AGF har lejet højrebacken Felix Beijmo i Malmö FF på en aftale, der gælder indtil sommeren 2023.
Danmark
30 jan. 2023 kl. 12:20
Ombudsmanden må igen opgive at finde navn i Rasmus Prehns bilagssag
Det er ikke lykkedes for Udenrigsministeriet at finde ud af, hvem Rasmus Prehn (S) spiste middag med.
Indland
30 jan. 2023 kl. 12:20
Keramiker frifundet trods modangreb i keramikkrig
Tv-personlighed og grossist gik forgæves til modangreb med millionkrav og påstand om æreskrænkelse.
Indland
30 jan. 2023 kl. 12:30
30 centimeter lang kniv satte sig fast i offers mave
En 21-årig mand er mandag dømt for et drabsforsøg med en kniv i december 2021. Han har anket dom til landsret.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Tilbagegang i overskuddet hos virksomhed i Esbjerg N
Varde
30 jan. 2023 kl. 12:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Tilbagegang i overskuddet hos holdingselskab i Ansager
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 12:35
For abonnenter
Sønderborg: Bojskovvej 22 solgt for 3.835.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. april 2023. Købsaftalen blev indgået 20. december 2022.
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 12:35
For abonnenter
Haderslev: Kelstruphave 83 solgt for 725.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1972. Købsaftalen blev indgået 2. december 2022.
Navne
30 jan. 2023 kl. 12:49
Puk fra Vejle har arbejdet i en mandeverden i 30 år
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 12:50
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Sønderborg-virksomheden Advokathuset Muurholm ApS
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 12:50
For abonnenter
Felsted: Møgelmosevej 45 solgt for 1.050.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 140 kvadratmeter. Overtagelsesdatoen er 15. maj 2023.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 12:59
Kovending: Konstitueret leder sagde op, nu er hun tilbage som nyansat chef
På onsdag sletter Lone Madsen ordet "konstitueret" og tiltræder som ny centerleder for Tønderhallerne. Der var over 30 ansøgere til stillingen.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 13:00
Konfirmation eller rund fødselsdag i sigte? Nu kan du holde det midt på gågaden
Det er nu muligt at holde fest i selskabslokalerne på tidligere restaurant midt i gågaden. Og der er allerede flere reservationer i kalenderen hos ejer, som har oplevet stor efterspørgsel på udlejning af festlokaler.
Indland
30 jan. 2023 kl. 13:00
Organdonation bør fortsat være aktivt tilvalg ifølge Det Etiske Råd
Etisk Råd holder fast i støtte til aktivt tilvalg i stedet for aktivt fravalg, når det gælder organdonation.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 13:10
For abonnenter
Tallene går op: Cammika ApS fik større overskud end året før
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 13:10
For abonnenter
Begrænset nedgang: Ejendomsvirksomhed i Sønderborg fik lidt lavere overskud
Varde
30 jan. 2023 kl. 13:20
For abonnenter
Jegum: Blomstervangen 96 solgt for 1.475.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. februar 2023. Boligen har et samlet areal på 118 kvadratmeter.
Navne
30 jan. 2023 kl. 13:21
Efter mindre end et år på posten: Citychef Brian Kaslund har sagt op
Efter mindre end et år på posten har citychef Brian Kaslund valgt at opsige sin stilling. I stedet er det bestyrelsesformand Gitte Lindbo, som bliver fungerende citychef frem til næste generalforsamling i starten af marts.
Navne
30 jan. 2023 kl. 13:21
Efter 17 år i samme virksomhed skal René nu være direktør
42-årige René Jensen, der hidtil har været salgschef hos Lindab, er netop udnævnt til salgsdirektør hos Lindabs Profil-afdeling i Jels. Bæredygtigt byggeri og produktudvikling bliver nøgleområder for direktøren, der kommer til en organisation i fremdrift.
Sport
30 jan. 2023 kl. 13:25
McIlroy nedkæmper rival i forsinket golfturnering i Dubai
Rory McIlroy vandt turnering i Dubai foran Patrick Reed. De to golfspillere er uvenner uden for banen.
Indland
30 jan. 2023 kl. 13:25
Svensk kvinde får halvandet års fængsel for forsøg på hvidvask
Millionbeløb fundet i kuffert i Københavns Lufthavn skulle bruges på huskøb i Tyrkiet, forklarede dømt kvinde.
Debat
30 jan. 2023 kl. 13:28
Centralisering vokser på biblioteksområdet i Vejen Kommune
Udland
30 jan. 2023 kl. 13:35
For abonnenter
Den originale jumbojet
Udland
30 jan. 2023 kl. 13:35
For abonnenter
Den originale jumbojet fremkalder stadig gåsehud trods nærmende pension
Flyet med den karakteristiske pukkel er blevet overhalet og udgået af produktion. Men Boeing 747 efterlader sig et stærkt eftermæle som et fly for folket.
Varde
30 jan. 2023 kl. 13:35
For abonnenter
Tallene vendt: H. Thygesen Holding ApS i Fåborg gik fra underskud til overskud
Indland
30 jan. 2023 kl. 13:40
Bilist kørte over for rødt og stødte sammen med letbane
Ingen personer er kommet til skade ved sammenstød mellem letbane og bil. Letbanen kører ifølge politiet igen.
Danmark
30 jan. 2023 kl. 13:40
Mette Frederiksen og regeringstop besøger bombet ukrainsk by
Statsministeren, forsvarsministeren og udenrigsministeren har besøgt sårede soldater i på ukrainsk hospital.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 13:40
Stor læseropbakning til sure butiksejere: - Der er efterhånden ingen respekt for regler
Rigtig mange læsere støtter Martin Lindgren Dokkedahl og andre butiksindehavere i Sønderborg, der vil have gjort noget ved problemet med kørende trafik i gågaden.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 13:45
For abonnenter
SERVIA A.M.B.A. indsætter formand for bestyrelsen
Kolding
30 jan. 2023 kl. 13:50
For abonnenter
Overskuddet stiger: Energi Team ApS fik millionoverskud
Vejen
30 jan. 2023 kl. 13:50
For abonnenter
Thorsted: Ribe-Vejle Landevej 120 solgt for 565.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1820. Købsaftalen blev indgået 22. november 2022.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 13:50
For abonnenter
Esbjerg N: Stellas Alle 38 solgt for 1.500.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1959. Overtagelsesdatoen er 1. februar 2023.
Varde
30 jan. 2023 kl. 13:59
Kompromisets kunst
Udland
30 jan. 2023 kl. 14:00
Finland vil ikke lade sig lokke af Tyrkiet med Nato-medlemskab
Tyrkiets præsident siger, at han er klar til kun at godkende Finland i Nato. Sverige skal med, siger Finland.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 14:04
Diskotek midt i byen får kæmpe make-over: - Vi er så småt gået i gang med at rive det ned indvendigt
Martin Finn Karas Christiansen og Nikolaj Anneberg Jacobsen byggede Crazy Daisy i Haderslev om i 2020. Nu laver de en ny version af Crazy Daisy i Vejen.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 14:08
For abonnenter
Maskinforretning får nye ejere: 74-årige Jens har solgt sit livsværk - men han er langt fra klar til at gå på pension
Maskinforretningen Lind & Kruse i Bredsten er solgt pr. 1. februar. Det er et salg, der vil komme alle parter til gode, mener virksomhedens grundlægger Jens Lind.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 14:08
Ny salgsdirektør for grænsebutikker
Coop har nu sat navn på virksomhedens nye salgsdirektør syd for grænsen.
Billund
30 jan. 2023 kl. 14:10
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet hos virksomhed i Grindsted
Navne
30 jan. 2023 kl. 14:11
Mindeord over Svend Nielsen: Svend har helt bogstaveligt sat sig spor i vores by
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 14:18
For abonnenter
Jytte blev voldtaget af sin far: Nu opgiver hun sin kamp for million-erstatning fra kommunen
I starten af 1980'erne blev Jytte Jensen misbrugt af sin far - i 10 år har hun kæmpet for at få dømt Vejle Kommune ansvarlig for at have overhørt advarsler.
Sport
30 jan. 2023 kl. 14:20
Over to millioner så Lauge-show i VM-finalen
Både DR og TV2 havde over en million seere hver til søndagens VM-finale i herrehåndbold.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 14:20
For abonnenter
Vamdrup: Østervang 6 solgt for 1.900.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. marts 2023. Boligen har et samlet areal på 163 kvadratmeter.
Billund
30 jan. 2023 kl. 14:20
For abonnenter
Billund: Elmelunden 111 solgt for 1.800.000 kroner
Overtagelsesdatoen er 1. marts 2023. Købsaftalen blev indgået 10. januar 2023.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 14:23
Nu kan du købe defekte varer i ny afdeling med 'aggressivt nedsatte priser': - Jeg synes, det er en skidegod idé
Kvickly i Middelfart får en ny afdeling kaldet Madspildsshoppen. Her vil man kunne finde defekte varer og datovarer til billige priser.
Varde
30 jan. 2023 kl. 14:25
For abonnenter
Oksbøl: Skolevænget 2 solgt for 1.920.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 3. januar 2023. Overtagelsesdatoen er 1. marts 2023.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 14:29
For abonnenter
Brune værtshuse lukkede og slukkede: Nu er der godt nyt til det tørstende folk
Først lukkede Rådhuskroen, så fulgte Klods Hans. Sidstnævnte på grund af en træls misere. Nu er der godt nyt for dem, der har savnet de brune værtshuse.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Overskud hos Dansk Salgsoptimering ApS
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Holdingselskab i Aabenraa ryger fra overskud til millionunderskud
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Tallene går op: Ejendomsvirksomhed i Aabenraa fik større overskud end året før
Varde
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Sletten Delta Holding ApS i Varde går fra overskud til underskud
Billund
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet i Grindsted-virksomheden Rasmus Scherfig Holding ApS
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Nedgang: Underskuddet hænger fast i virksomhed i Bramming
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 14:30
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Per Damgaard Transport ApS i Bov ryger fra overskud til millionunderskud
Varde
30 jan. 2023 kl. 14:46
Rikke og Marianne er helt vildt tilfredse med opbakningen: De knokler for at genskabe årets store fest i byen
De gode gamle tider før corona. Her er de faktisk tilbage - så her glæder de sig til weekenden.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 14:46
TM Tønder mister nøglespiller: Ung profil og topscorer er på vej væk efter bare en enkelt sæson
Med udgangen af denne sæson må TM Tønder Håndbold vinke farvel til Viktor Siersbæk Bergholt, der udnytter en klausul i sin kontrakt til at vende "hjem". - Vi havde gerne have beholdt ham, lyder det fra klubbens sportschef.
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 14:48
Politiet inviterer til indvielse: Vil vise borgerne det nye UKA
Borgerne kan komme og se UKA's nye lokaler og kigge nærmere på deres køretøjer, når der torsdag er åbent hus.
Indland
30 jan. 2023 kl. 14:50
Kvinde og to mænd sigtes for at planlægge skuddrab i Aalborg
En 33-årig mand blev søndag ramt af skud. Tre er anholdt og sigtes for drabsforsøg. De nægter sig skyldige.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 14:50
For abonnenter
Tønder: Ludvig Andresensvej 7 solgt for 750.000 kroner
Boligen, der er handlet, er bygget i 1951. Overtagelsesdatoen er 1. februar 2023.
Varde
30 jan. 2023 kl. 14:50
For abonnenter
Varde: Østergade 16 solgt for 2.175.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 15. september 2022. Overtagelsesdatoen er 1. februar 2023.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 14:50
For abonnenter
Kolding: Agtrupvej 52 solgt for 962.500 kroner
Overtagelsesdatoen er 30. januar 2023. Boligen, der er handlet, er bygget i 1938.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 14:50
For abonnenter
Vejen: Dalgårdsvej 132 solgt for 2.895.000 kroner
Købsaftalen blev indgået 12. december 2022. Boligen, der er handlet, er bygget i 1998.
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 14:58
Demonstranter aflyser - var bange for at blive hjemløse. Nu lysner det
En planlagt demonstration ved rådhuset er afblæst. Ni foreninger med 500 medlemmer har fået et løfte: I sættes ikke på gaden, før vi har fundet andre lokaler. Festival har en særlig ønskeseddel.
Varde
30 jan. 2023 kl. 15:00
For abonnenter
Overskuddet stiger: El-virksomhed i Janderup Vestj tjente flere penge i seneste regnskabsår
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 15:00
For abonnenter
Her er ugens seneste regnskaber fra Aabenraa
Her kan du dykke ned i regnskaberne fra Aabenraas virksomheder, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 15:02
For abonnenter
Har parkeret uden tilladelse i mere end 30 år: Nu giver kommunen tilladelse til fire år mere efter fire års sagsbehandling
To byggegrunde, der bruges som parkeringsplads for tunge køretøjer, har i 30 år ikke haft de fornødne tilladelser. Trods politianmeldelser og høringssvar fra naboerne bakker Esbjerg Kommune op med yderligere tilladelse i fire år efter hele fire års sagsbehandling. Intet ændrer sig dog, før området får en ny omfartsvej.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 15:02
For abonnenter
Tinna forfølger en mangeårig drøm og bliver selvstændig: Hendes nye café skal emme af hygge og god kaffe
Byens nyeste café åbner fredag aften, hvor Tinna Hørlykke Christensen ser frem til at byde gæsterne inden for i Café Godtfolk, hvor hjertevarmen, hyggen og smilene er højt prioriteret, ligesom den gode kaffe og simple lækre retter er det.
Indland
30 jan. 2023 kl. 15:05
For abonnenter
Syge dør mens de venter på et organ
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 15:07
Foredrag med landstræner Nikolaj Jacobsen
Billund
30 jan. 2023 kl. 15:12
Det Flyvende Teater er landet i lufthavnen: Nu kan de rejsende se frem til opera og teater i forbindelse med rejsen
Det lille teater, der hidtil har hørt til i Billund Centret, har nu fået et lokale i Billund Lufthavn. Det betyder, at rejsende i lufthavnen kan se frem til en gratis teater- eller operaoplevelse, når de venter på flyet eller bagagen.
Sport
30 jan. 2023 kl. 15:20
Everton hiver Burnley-ikon ind som cheftræner
Sean Dyche skal forsøge at puste nyt liv i Everton efter fyringen af Frank Lampard.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 15:27
For abonnenter
Lasse fra Jelling tjekker Kenya før Danmarksindsamling: Klog hjælp giver fattige en ny chance
33-årige Lasse Emil Kristiansen, der er opvokset nord for Jelling, er øjne for Folkekirkens Nødhjælp, når han rejser rundt i blandt andet Kenya for at for at følge med i, hvordan det går med de projekter, som den humanitære organisation støtter. I denne uge er det ekstra vigtigt, hvad han har set, for på lørdag er der Danmarksindsamling.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 15:30
For abonnenter
Her er ugens bolighandler i Tønder
Her kan du læse alt om ugens nye bolighandler i Tønder. Hvis du vil have et dybere kig ned i dit områdes boligmarked, kan du gå på opdagelse i Danmarks bedste database over lokale bolighandler på www.jv.dk/bolighandler
Sport
30 jan. 2023 kl. 15:35
De danske verdensmestre får flot modtagelse i København
Håndboldherrerne er nu atter på dansk grund, hvor de først fejres i lufthavnen og senere på rådhuset.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 15:50
For abonnenter
Esbjerg: H C Ørsteds Gade 16 solgt for 2.225.000 kroner
Boligen har et samlet areal på 89 kvadratmeter. Boligen, der er handlet, er bygget i 1893.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 16:00
For abonnenter
På vej frem: Restaurantvirksomhed i Tønder har skåret underskuddet ned
Vejen
30 jan. 2023 kl. 16:00
For abonnenter
Begrænset nedgang: Byggevirksomhed i Brørup fik lidt lavere overskud
Tønder
30 jan. 2023 kl. 16:02
For abonnenter
Populær fiskerestaurant er gået konkurs: Kræft, corona og høje energipriser sender ejere fra hus og hjem
Efter flere år med kamp mod kræft, corona og senest høje energipriser og inflation er Holms Røgeri og Restaurant på Rømø gået konkurs. Det medfører, at Peter og Alexandra Paprotny, der har drevet virksomheden, må gå fra hus og hjem.
Indland
30 jan. 2023 kl. 16:15
Læge kræver 1,5 millioner af TV 2 for omtale af fedmeoperationer
Retssag begynder onsdag. Advokat for TV 2 Danmark A/S og redaktør mener, at læge er gået juridisk galt i byen.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 16:15
For abonnenter
Overskuddet stiger: Holdingselskab i Esbjerg V fik millionoverskud
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 16:15
For abonnenter
Overskuddet stiger: Holdingselskab i Esbjerg V fik millionoverskud
Kolding
30 jan. 2023 kl. 16:15
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet hos virksomhed i Kolding
Kolding
30 jan. 2023 kl. 16:15
For abonnenter
Nedgang på bundlinjen: Ejendomsselskabet Essen 10 ApS i Hejls går fra overskud til underskud
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 16:20
For abonnenter
Tre personer sigtet for groft overfald i nattelivet: Men seks medgerningsmænd er stadig på fri fod
To mænd på 19 og 22 år samt en dreng på 17 år er mandag blevet fremstillet i grundlovsforhør. Her vil Anklagemyndigheden have dem varetægtsfængslet for et groft overfald, som fandt sted på Rådhustorvet natten til søndag. Her blev to mænd på 30 og 33 år overdynget med slag og spark - og noget tyder på, at det var planlagt.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 16:21
Broager Sparekasse forlænger aftale med FC Sønderborg
Aabenraa
30 jan. 2023 kl. 16:30
For abonnenter
Nedgang: Underskuddet hænger fast i restaurantvirksomhed i Aabenraa
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 16:30
For abonnenter
På vej frem: Lidt mindre tab hos Dalemo ApS
Udland
30 jan. 2023 kl. 16:35
For abonnenter
Stigende tilstrømning udfordrer EU-lande
Udland
30 jan. 2023 kl. 16:35
For abonnenter
En million søgte asyl sidste år: Stemningen over for migranter skifter i EU
EU-Kommissionen vil skrue op for hjemsendelser og beskyttelse af ydre grænser. Minister ser stigende opbakning til Rwanda-model. Snak, siger Danmarksdemokrater.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 16:48
Busfirma modtog hundredvis af klager i Vejle: Nu er den også gal i København - 'min datter var bange og skreg'
Busfirmaet HB-Care har høstet meget kritik i Vejle Kommune. Senest fortalte to forældre, at firmaets chauffør afleverede deres søn i børnehaven med blodig læbe og et brækket ben. Nu fortæller en grædefærdig mor til en fireårig pige med infantil autisme, at hendes datter var bange og skreg efter en bustur med HB-Care - i København.
Danmark
30 jan. 2023 kl. 16:50
For abonnenter
Penge til ældre og børnefamilier
Kolding
30 jan. 2023 kl. 16:50
For abonnenter
Nyt regnskab: It-virksomhed i Hejls får overskud
Kolding
30 jan. 2023 kl. 16:50
For abonnenter
Overskuddet stiger flere gange: Kim Holm Invest ApS tjente flere penge i seneste regnskabsår
Danmark
30 jan. 2023 kl. 17:05
For abonnenter
Den ukrainske by Mykolajiv
Tønder
30 jan. 2023 kl. 17:10
For abonnenter
Går tilbage: Virksomhed i Haved går fra overskud til underskud
Vejen
30 jan. 2023 kl. 17:11
To tøjbutikker ved rådhuset lukker og slukker: - Det har da været lidt svært at tage beslutningen
Niels og Karin Pedersen har siden 2002 sat præg på handelslivet i Vejen med butikkerne Cool og Østergaard. Dåbsattesten har fået dem til at tage det svære valg at sige farvel.
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 17:18
29-årig påstod, at han havde slået sin søster ihjel: Sigtet for at kalde patrulje "ludersvin"
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 17:20
Rumfremstød i USA skal promovere dansk teknologi og innovation
Søndag rejste 30 rumvirksomheder, forskere og eksperter til Houston i USA for at fremme dansk rumteknologi.
Erhverv
30 jan. 2023 kl. 17:25
Danish Crown fyrer 150 medarbejdere: Sådan påvirker fyringsrunden 'Tulip' i Vejle
Det bliver primært på kontorerne i slagterigigantens hovedkontor i Randers, at der skal deles fyresedler ud.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 17:28
Andri er ny mand i spidsen for en af byens største butikker: Dét vil han sætte fokus på
36-årige Andri Halldorsson er ny varehuschef hos Biltema på Vejlevej. Jobskiftet blev aktuelt, da en anden stor kæde meldte ud, at de snart er fortid i Danmark. Nu ser den nytiltrådte Biltema-leder frem til at møde kunder og lære nye medarbejdere at kende. Og planen er klar.
Vejen
30 jan. 2023 kl. 17:30
For abonnenter
På vej frem: Lidt mindre tab hos Holsted 2 Invest ApS
Vejen
30 jan. 2023 kl. 17:30
For abonnenter
Ikke så højt som sidst: Nedgang i overskuddet hos holdingselskab i Tirslund
Nordtyskland
30 jan. 2023 kl. 17:35
Naboer i oprør: Sogn lod jæger skyde rådyr på kirkegården. Præst måtte indkalde til borgermøde
Indland
30 jan. 2023 kl. 17:45
Flygtningenævn ændrer kurs og giver asyl til kvinder fra Afghanistan
Afslag på asyl til piger og kvinder fra Afghanistan vil blive taget op igen. Det skyldes forfølgelse i landet.
Sport
30 jan. 2023 kl. 17:50
Menneskehav tiljubler håndboldherrerne på Rådhuspladsen
Niklas Landin løftede som første mand VM-pokalen på Rådhuspladsen. Én efter én blev spillerne hyldet.
Indland
30 jan. 2023 kl. 17:55
For abonnenter
Syge dør mens de venter på et organ
Kolding
30 jan. 2023 kl. 18:02
For abonnenter
Stor privatskole med 900 elever ansætter ny skoleleder efter flere måneders jagt
Den store privatskole, Kolding Realskole, har siden september været på udkig efter en ny skoleleder, efter at den forrige blevet afskediget. Der var brug for et nyt værdisæt, og til sidst fandt vi den rette kandidat, fortæller skolens bestyrelsesformand.
Nordtyskland
30 jan. 2023 kl. 18:03
69-årig mand fik en grufuld død: Faldt i pappresser ved supermarked og blev dræbt
Udland
30 jan. 2023 kl. 18:15
Betjent suspenderes for rolle i dødelig anholdelse i Memphis
Fem betjente er fyret og anklaget for drab under anholdelse i Memphis. En sjette betjent er nu suspenderet.
Rejser
30 jan. 2023 kl. 18:17
For abonnenter
Edinburgh: Kom helt tæt på dronning Elizabeths liv ved at besøge hendes sommerpalads og yacht
Da dronning Elizabeth gik bort i 2022, var Storbritannien i dyb sorg. Det gjaldt ikke mindst i Edinburgh, hvor ”Lizzie” hvert år indledte sommeren med en uges ophold på Palace of Holyroodhouse. Ikke langt derfra, i forstaden Leith, ligger hendes pensionerede yacht for anker. Begge attraktioner kan opleves på en royal tur til den skotske hovedstad.
Billund
30 jan. 2023 kl. 18:21
Nyt tilbud til hørehæmmede: Audika Hørecenter er åbnet i Grindsted
Audika Hørecenter har netop åbnet en afdeling i Borgergade 25 i Grindsted. Det er Mogens Hansen fra Lindeballe, der står for afdelingen.
Kolding
30 jan. 2023 kl. 18:30
For abonnenter
Underskuddet er blevet mindre hos Tømrerfirmaet Allan Olsen ApS
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 18:30
For abonnenter
Dyk ned i tallene: Her er ugens regnskaber fra Haderslev
Her kan du gå på opdagelse i Haderslevs virksomheders regnskaber, som blev offentliggjort i den forgangne uge.
Haderslev
30 jan. 2023 kl. 18:30
For abonnenter
Her er ugens bolighandler i Haderslev
Her kan du læse alt om ugens nye bolighandler i Haderslev. Hvis du vil have et dybere kig ned i dit områdes boligmarked, kan du gå på opdagelse i Danmarks bedste database over lokale bolighandler på www.jv.dk/bolighandler
Nordtyskland
30 jan. 2023 kl. 18:37
Kunstig intelligens holdt en vild fest for sig selv: Så blev politiet tilkaldt
Sport
30 jan. 2023 kl. 18:40
Hoffenheim henter Thomas Delaney på lejeaftale
Thomas Delaney bliver en del af Hoffenheims trup, der også tæller tre andre spillere med dansk pas.
Kultur
30 jan. 2023 kl. 18:43
Amalies død: Hun efterlod os med tårer på kinden, men med opmuntret sind
EfB
30 jan. 2023 kl. 19:00
Bekræftet: EfB henter svensk målmand
Esbjerg fB har tilknyttet målmanden Lukas Jonsson på en kontrakt, der løber til 2024. Svenskeren skifter til EfB fra Vendsyssel.
Sport
30 jan. 2023 kl. 19:00
BLÅ BOG: Hoffenheim-spilleren Thomas Delaney
Thomas Delaney vender tilbage til Bundesligaen og skal fremover tørne ud for Hoffenheim.
Indland
30 jan. 2023 kl. 19:10
Simon Spies Plads i Helsingør beholder navn efter afstemning
Efter afstemning i Helsingør Kommunes byråd blev det mandag vedtaget, at Simon Spies Plads beholder sit navn.
Leder
30 jan. 2023 kl. 19:25
For abonnenter
Staten skal ikke have patent på vores hjerter, lunger og nyrer - I stedet skal vi tvinges til at tage stilling til organdonation
Sport
30 jan. 2023 kl. 19:25
For abonnenter
De seneste 15 år har budt på dansk guldregn
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 19:30
For abonnenter
Louise vil springe sig ud af angsten: Et uheld for seks år siden har delvist ødelagt hendes højre arm - nu går hun efter sin store drøm
Louise Bruun Monberg var rigtigt uheldig for seks år siden ved en gymnastikopvisning. Ingen tog imod, da hun skulle springe, det kostede en ødelagt albue, to operationer og muligheden for i flere år at gøre det, hun allerhelst ville. Op til vinterferien forsøger hun at kaste sig ud i sin store drøm.
Indland
30 jan. 2023 kl. 19:30
Danmark leverer varme til ukrainsk by hærget af krigen
Over 1000 mobile generatorer finansieret af Danmark skal hjælpe indbyggere i krigshærgede Mykolajiv.
Sønderborg
30 jan. 2023 kl. 19:31
Foredrag med Sofie Münster på Dybbøl Efterskole
Indland
30 jan. 2023 kl. 19:35
Tidligere topchef i Justitsministeriet: Samsam-sag ligner justitsmord
Regeringen bør undersøge danske efterretningstjenesters samarbejde med Ahmed Samsam, mener eks-topembedsmænd.
Sport
30 jan. 2023 kl. 19:40
Gattuso er fortid i Valencia efter syv måneder
Heller ikke Gennaro Gattuso fik en hel sæson som træner for den spanske fodboldklub Valencia.
Esbjerg
30 jan. 2023 kl. 19:45
Søren var ikke den dygtigste smed på havnen - så han tog til storbyen og blev spindoktor for ministrene
Søren Andersen gik kun på Statsskolen i tre måneder inden fraværsprocenten stak af. Så kom han i smedelære, men han manglede talent for at svejse. I dag er han spindoktor for sin tredje minister, og det job er ikke helt som på Netflix.
Sport
30 jan. 2023 kl. 20:35
Tidligere landsholdsspiller søger lykken på spansk ferieø
Riza Durmisi skal tilbringe resten af sæsonen i den spanske klub Tenerife på en ny lejeaftale.
Indland
30 jan. 2023 kl. 20:45
Udsigt til hurtig afgørelse mod ansat i PET i sag om læk
Sag mod 62-årig tidligere ansat i Politiets Efterretningstjeneste skal behandles bag lukkede døre.
Varde
30 jan. 2023 kl. 20:47
For abonnenter
For otte år siden fik de nej, men nu får de deres ønske opfyldt: Artilleriet lykkelige over udsigten til israelske kanoner
Danske Artilleriregiment på Oksbøl Kaserne ser frem til nye israelske haubitser, som ifølge regimentschef Mikael Aksel Villumsen er bedre end den franske, som sendes til Ukraine som våbenhjælp.
Trekantområdet
30 jan. 2023 kl. 21:24
Godkender to ansættelser: Én gammel kending, og en direktør, der blev fyret med hård kritik i en anden kommune
Fredericia Byråd har godkendt ansættelsen af Liv Lykkegaard som ny borgerrådgiver og Michael Maaløe som ny direktør for børn, unge og kultur. Sidstnævnte blev fyret med hård kritik i sit seneste job i Randers Kommune, men har lært af forløbet, forklarer han.
Indland
30 jan. 2023 kl. 21:25
OVERBLIK: Samsam-sagen kort fortalt
Ahmed Samsam har siden 2018 været fængslet, dømt for at have tilsluttet Islamisk Stat i Syrien.
Sport
30 jan. 2023 kl. 21:25
AGF sælger midtstopper til svensk klub
Sebastian Hausner er blevet solgt til svenske IFK Göteborg. Han har spillet i AGF, siden han var 15 år.
Tønder
30 jan. 2023 kl. 21:50
For abonnenter
Nedgang: Underskuddet hænger fast i virksomhed i Tønder
Udland
30 jan. 2023 kl. 22:00
Brasiliansk eks-præsident beder om et halvt år som turist i USA
Jair Bolsonaro har søgt om et turistvisum for seks måneder i USA. Ekspræsidenten vil holde fri ifølge advokat.
Sport
30 jan. 2023 kl. 22:20
Juventus ser ingen grund til straf: Det er ulogisk
Efter at have læst begrundelsen mener Juventus fortsat ikke, at der er grundlag for en pointstraf.
Indland
30 jan. 2023 kl. 22:30
Politisk flertal i København vil afkriminalisere hårde stoffer
København skal være forsøgsby for afkriminalisering af hårde stoffer til eget forbrug, mener politikere.
Udland
30 jan. 2023 kl. 22:45
Joe Biden afviser at sende F-16-fly til Ukraine
Mens USA er afvisende overfor idéen om at sende F-16-fly til Ukraine, siger Frankrig, at intet er udelukket.
Sport
30 jan. 2023 kl. 22:50
Bordtennisspiller trodser tandpine og slår Danmark til EM
Danmark er klar til EM i bordtennis. Mandag aften besejrede danskerne på hjemmebane Polen.