I den bedste af alle fodboldverdener havde Elias Sørensen nok fået et lidt længere og mere skånsomt tilløb til spilletid i EfB, men i den hektiske, vestjyske verden, han er dumpet ned i, er der ikke tid og plads til den slags ædle motiver – derfor startede han på banen mod Helsingør og spillede næsten fem kvarter.
- Træneren spurgte mig, om jeg var klar til at starte – jeg er altid klar til at starte, og det var skønt at spille nogle minutter igen og score et mål. Jeg havde nu gerne byttet det for tre point, sagde Elias Sørensen, der ærgrede sig over præstationen i anden halvleg.
- Vi laver alt for mange fejl og gør det for let for dem at score, sagde Elias Sørensen, inden han naturligvis blev bedt om at forholde sig til situationen i den kaotiske klub, han er havnet i. Det havde han nu ikke de vilde kommentarer til.
- Hør her, jeg kommer og passer mit arbejde, og så tænker jeg ikke så meget over alt andet. Jeg har lært i England, at man bare skal fokusere på det, man kan gøre noget ved, og jeg kan gøre noget ved at træne bedre og lave nogle mål, sagde Elias Sørensen, der har underskrevet en fireårig kontrakt med EfB og altså ikke kan have været skræmt ved udsigten til at skulle spille under Peter Hyballas ledelse.
- Slet ikke. Efter en lidt for turbulent tid i Newcastle, hvor jeg kunne se frem til at blive lejet ud igen i denne sæson, havde jeg brug for at finde en sted, hvor jeg kan være i længere tid. Jeg havde en god snak med træneren, inden jeg skrev under, og han overbeviste mig om, at det her er det rigtige sted for mig, og at vi skal spille på den måde, jeg godt kan lide at spille. Nu skal vi bare til at vinde nogle kampe, sagde EfB-målscoreren.
Højbjerg er førstevalg
EfB’s bedste spiller denne lørdag eftermiddag, Jeppe Højbjerg, havde fredag ikke lyst til at snakke med JydskeVestkysten, men lørdag stillede han op til interviews. Dog uden synderlig lyst til at fortæller, hvorfor han var en af underskriverne på det brev, der tog afstand fra træner Peter Hyballa.
- Jeg har ingen kommentarer til hverken brevet eller uroen i klubben. Jeg synes egentlig, at stemningen er fin, og alt det andet må I tale med ledelsen om. Den har taget den beslutning, den mener, er den bedste for klubben, sagde Jeppe Højbjerg, der først lørdag formiddag fik at vide, at han skulle spille mod Helsingør.
Hans konkurrent i målet Mads Kikkenborg er ifølge avisens oplysninger blevet ramt af corona, men Højbjerg håbede nu på, at det ikke var den eneste grund til, at han blev valgt.
- Jeg synes da, at jeg fik vist, at jeg stadig kan stå i mål, det var dejligt at spille igen. Nu trænger vi bare til ro og en god uge på træningsbanen, sagde Jeppe Højbjerg.