Gå til indhold

QUBIQA Holding A/S

2016
Stiftet
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Morsøgade 10
6700 Esbjerg
Kort fortalt
QUBIQA Holding A/S blev etableret i 2016 og har adresse i Esbjerg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 171 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
139%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
37%
God
Likviditetsgrad
139%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
37%
God
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2025
2.500
2.000
1.500
1.000
500
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-2.490---
Bruttofortjeneste171.876157.373206.592148.107109.661
Primært resultat28.1419.11244.26143.69623.763
Finansielle poster netto-5.697-5.400-10.227-3.956-4.016
Resultat før skat22.4443.71234.03439.74019.747
Årets resultat16.5212.49024.78130.53815.826
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver81.25890.56889.75933.50638.282
Materielle anlægsaktiver90.20883.38176.80559.62559.845
Finansielle anlægsaktiver4801.6121.2331.239386
Anlægsaktiver i alt171.946175.561167.79794.37098.513
Omsætningsaktiver189.853185.890184.601204.701136.279
Aktiver i alt361.799361.451352.398299.071234.792

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital133.642131.99998.77081.59270.375
Langfristet gæld63.52172.217113.21827.61227.101
Kortfristet gæld136.722130.945104.557171.899118.365
Passiver i alt361.799361.451352.398299.071234.792
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-06-012024-06-012023-06-012022-06-012021-06-01
Slutdato2026-05-312025-05-312024-05-312023-05-312022-05-31